Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

Jak umiejętnie obniżyć cenę produkcji, zachowując przy tym jakość produktu? To wcale nie jest takie trudne!

07.05.2018 10:23  Firma
Życie przedsiębiorcy nie jest usłane różami. Musi on myśleć o strategii swojego przedsiębiorstwa, budowaniu kapitału inwestycyjnego, roli swoich pracowników, ale też o konkurencji. Nieustanna „walka” na rynku wiąże się z ciągłymi zmianami i innowacjami wprowadzanymi po to, aby obniżyć koszty produkcji, przy jednoczesnym zachowaniu (a najlepiej podwyższeniu) jakości produktu. Optymalizacja, – czyli słowo klucz – jest najważniejszym procesem, jaki czeka przedsiębiorcę przez cały czas prowadzenia firmy

Czym jest optymalizacja procesu produkcyjnego? W najprostszym ujęciu to obniżanie i poprawianie produkcji, przy jednoczesnym podnoszeniu jakości efektu docelowego. Wygląda dość prosto, ale nie jest to łatwe zadanie. Nad odpowiednią optymalizacją pracują często sztaby ludzi, którzy – tworząc strategie działania – planują sprawiać, że firma staje się bardziej konkurencyjna.
 
Klienci chcą coraz więcej, za coraz mniej – jak temu zaradzić?
 
Wzrost znaczenia zjawiska takiego jak optymalizacja procesu produkcyjnego wynika z… roszczeniowej postawy klientów. Ci chcą kupować coraz lepsze produkty, ale po coraz niższych cenach. Jak to zapewnić? Otóż standardowa produkcja może nie zapewnić, że będzie nas stać na obydwa – kluczowe dla rynku – czynniki. Trzeba, więc pomyśleć nad zmianami. 
 
Sposoby na to są różne – można zacząć od zmiany organizacji pracy. Nie zawsze jednak taki ruch wystarczy, aby zmienić diametralnie moc naszej kadry. Bardzo dobrym sposobem, który powinien pomóc w rozwiązaniu problemu obniżenia kosztu produkcji, przy zachowaniu jakości jest automatyzacja i zmiana systemu sterowania produkcją. 
 
Robot pozwala na pracę nawet z niedoświadczonym pracownikiem – to spora zaleta!
 
Najlepsze przykłady należy brać z góry, od najlepszych. Jednym z najlepiej rozwiniętych pod względem robotyki krajów są nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy. Dużo do powiedzenia na ten temat ma Anton Fries z firmy Fries Maschinenbau, który jest wielkim entuzjastą automatyzacji i robotyzacji produkcji. 
 
- Dzięki robotowi możemy zautomatyzować cykle produkcyjne obejmujące od 50 do 1000 części – mówi przedstawiciel przedsiębiorstwa od lat korzystającego z dobrodziejstw automatyki. – Szybkość, z jaką można przeprogramować robota, wykorzystanie przy różnych maszynach i niewielka powierzchnia, jaką zajmuje robot to kluczowe zalety tego rozwiązania. Obsługi robota można nauczyć szybko nawet niedoświadczonego pracownika.
 
Optymalizacja procesu produkcyjnego może zachodzić już od samego wejścia firmy na rynek. Wystarczy przygotować odpowiedni plan biznesowy, uwzględniający wszystkie możliwości wynikające z automatyzacji. Wyobraźmy sobie, że szybsza i dokładniejsza produkcja sprawia, że produkt wejdzie na rynek szybciej i z większą ilością. Zautomatyzowanie produkcji wpłynie na cykl życia produktu, który będzie z pewnością korzystniejszy – zarówno dla klienta, jak i przedsiębiorcy. Ten pierwszy dostanie produkt wysokiej jakości, ale po wypuszczeniu nowego – będzie chciał szybkiej zmiany. Ten drugi – choć wypuści niezawodny i długoletni wyrób, tworząc nowe, jeszcze lepsze będzie zwiększał rynek zbytu. 
 
Warto poprawić pracownikom komfort pracy – to też jeden z procesów optymalizacji
 
Automatyzacja i robotyzacja wpływają też zdecydowanie na poprawę wydajności pracy. Po pierwsze – robot w tym samym czasie wykona kilkanaście razy więcej zadań niż człowiek. Po drugie – eliminujemy ryzyko wprowadzenia monotonii do zadań dla naszego zespołu pracowników. Tu warto zacytować przedstawicieli firmy Continental, światowego potentata produkcji opon. 
 
- Wybraliśmy roboty firmy Universal Robots do wykonywania zadań przenoszenia i zatwierdzenia płytek drukowanych i elementów podczas procesów produkcji. Są to monotonne i powtarzalne czynności, które wymagają precyzji i delikatności. Natychmiast dostrzegliśmy zalety robotów współpracujących. Ogromna łatwość integracji, zerowa konserwacja i wyższa wydajność to ogromne zalety tych niebanalnych produktów – mówią pracownicy firmy. 
 
Jest jeszcze jedna ważna rzecz, która sprawia, że wprowadzenie do funkcjonowania firmy robotów jest korzystne i ogranicza wydatki produkcyjne. Maszyny ograniczają produkcję śmieci do niezbędnego minimum, wykorzystując każdy skrawek surowca potrzebnego do produkcji docelowego towaru. Na pewno ograniczy to koszt zakupu materiałów pierwotnych, ale – co nieraz jest jeszcze droższe – obniży cenę wywozu, lub utylizacji odpadów. 
 
Jak widzimy – proces obniżania i optymalizacji nie jest tak skomplikowany, na jaki wygląda w teorii. Trzeba się jednak do niego odpowiednio przygotować. Warto pomyśleć o wprowadzeniu podobnych rozwiązań już przy zakładaniu firmy, bez późniejszego stresu i zmian strategii działania. Szybkie wdrożenie automatyzacji przy produkcji to same korzyści dla przedsiębiorstwa stawiającego na rozsądek, szybkość, dokładność i cenę produkcji. 
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes