Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

Jak wdrożyć PPK w firmie?

29.03.2019 10:54  Firma
Jak wdrożyć PPK w firmie?
W styczniu 2019 roku zaczęła obowiązywać ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych. To program przeznaczony dla 11,5 mln osób, a jego ideą jest dodatkowe i dobrowolne oszczędzanie na emeryturę. Wdrożenie PPK w zakładzie pracy jest powinnością pracodawcy. Uczestnictwo w programie nie jest obowiązkowe, jednak wszyscy pracownicy zostają automatycznie do niego zapisani. 
 
Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy system długoterminowego oszczędzania, który ma pomóc w gromadzeniu środków na przyszłe emerytury. Do programu zostaną automatycznie zapisani wszyscy pracownicy, ale nie oznacza to, że trzeba w nim pozostać. Każdy zatrudniony może zrezygnować. Wystarczy złożyć odpowiednie pismo. Za to PPK jest obowiązkowe dla pracodawców, którzy nie tylko muszą wdrożyć go w swojej firmie, ale również są zobowiązani do umożliwienia pracownikom wstąpienie do programu. 
 
- Program PPK ma wspomóc pracowników w gromadzeniu pieniędzy na emerytury. Środki zebrane w ramach tego systemu będą prywatną własnością osób uczestniczących w programie – wyjaśnia ekspert portalu PPK.info. – Pieniądze gromadzone w PPK mają podnieść bezpieczeństwo finansowe Polaków aktywnych zawodowo, a do tego staną się uzupełnieniem świadczeń emerytalnych wypłacanych z systemu powszechnego. Środkami z PPK będzie mógł dysponować każdy uczestnik programu po ukończeniu 60 lat – podkreśla przedstawiciel serwisu PPK.info.
 
Przygotowanie firmy do PPK 
 
Wdrożenie programu PPK w firmach jest rozłożone w czasie dla różnych podmiotów. Zwolnieni z tego obowiązku są przedsiębiorcy, którzy wprowadzili już Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) i odprowadzają składki podstawowe w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia, jeśli przystąpiło do PPE minimum 25% pracowników.
 
Jako pierwsze do programu PPK muszą dołączyć duże przedsiębiorstwa, zatrudniające co najmniej 250 pracowników. Te firmy powinny przystąpić do nowego programu od 1 lipca 2019 roku. Z dniem 1 stycznia 2020 roku muszą wdrożyć nowy system oszczędzania mniejsze firmy, w których pracuje 50 osób. Podmioty zatrudniające 20 osób będą musiały przystąpić do programu od 1 lipca 2020 roku, a pozostałe przedsiębiorstwa - od 1 stycznia 2021 roku.
 
Aby wprowadzić w swojej firmie Pracowniczy Program Kapitałowy, przedsiębiorca musi najpierw wybrać instytucję finansową, która jest przygotowana do gromadzenia, zarządzania i dysponowania kapitałem uczestników programu. To będą mogły być tylko takie podmioty, które spełnią określone warunki, otrzymają zezwolenie oraz zostaną umieszczone w tzw. ewidencji PPK.
 
Pracodawca wybiera instytucję finansową w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi. Gdy nie ma ich w firmie, należy wyłonić spośród pracowników reprezentantów, którzy podejmą decyzję wraz z pracodawcą. W przypadku, gdy nie zostanie osiągnięte porozumienie z pracownikami, wtedy pracodawca może samodzielnie podjąć decyzje o wyborze instytucji zarządzającej funduszami PPK. 
 
Wdrażanie PPK w firmie
 
Po wybraniu instytucji finansowej zarządzającej PPK i zawarciem z nią umowy przedsiębiorca ma obowiązek zapisać do programu swoich pracowników. Procedura kwalifikowania do systemu osób zatrudnionych nie jest skomplikowana. Działając w imieniu i na rzecz pracowników, właściciel firmy zawiera umowę z wybranym podmiotem. Po dokonaniu tej czynności pracownik automatycznie staje się uczestnikiem PPK.
 
Pracodawca ma obowiązek zgłosić do programu wszystkie osoby w wieku od 18 do 54 lat, które zatrudnia i za które odprowadzana jest składka emerytalna. Starsi pracownicy w wieku od 55 do 70 lat mogą zostać zapisani do systemu tylko na swój wniosek. Nowi pracownicy powinni zostać zgłoszone do PPK po trzech miesiącach od zatrudnienia w danej firmie, jednak musi to nastąpić nie później niż do 10 dnia po upływie tego terminu. Dodatkowo, zatrudniając nowego pracownika, przedsiębiorca ma obowiązek dokonać transferu kapitału PPK zgromadzonego przez tę osobę u poprzedniego pracodawcy.
 
W ramach programu PPK pracodawca musi zapewnić pracownikom możliwość składania różnych dyspozycji (np. deklaracji o rezygnacji, wniosku o przystąpieniu do PPK itp.). Dodatkowo pracodawca powinien wyznaczyć osobę odpowiedzialną za sporządzanie i zarządzanie dokumentacją PPK.
 
Przedsiębiorca powinien również dostosować odpowiednio systemy kadrowo-płacowe do naliczania składek. Wysokość wpłat do PPK dokładnie określa ustawa. Pracodawca jest zobowiązany odprowadzać do programu kwotę równą 1,5% wynagrodzenia. Natomiast pracownik musi wpłacać 2% swojej pensji. Jednak w przypadku zarobków w wysokości do 2100 zł, jego składka obniżana jest do 0,5% zarobków. Każdy uczestnik programu może podnieść wysokość wpłaty o kolejne 2%. Minimalna wpłata do programu została ustalona na 3,5%, a przy niższych dochodach - na 2%. Do PPK ma dokładać się także państwo - środki będą pochodziły z Funduszu Pracy, a wysokość dopłaty została ustalona na 240 zł rocznie. Natomiast jednorazowy, powitalny bonus będzie wynosił 250 zł. 
 
Przepisy programu PPK zobowiązują pracodawcę do wdrożenia oraz organizacji całego systemu w firmie. Dodatkowo do jego zadań należy prawidłowe naliczanie wpłat i terminowe przekazywanie ich do instytucji finansowej. Niedopełnienie tego obowiązku jest zagrożone wysoką grzywną. Aby uniknąć problemów z wdrożeniem PPK, już teraz warto przygotować się do uruchomienia tego programu w firmie.
 
 

 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Dość dużo podróżuje po świecie i muszę powiedzieć że już wcześniej słyszałam o tym ppk w innych krajach i ludzie naprawdę są zadowoleni z takiego odkładania na emeryturę. Wszystko i tak jest na ich prywatnym koncie, do którego mają wgląd i widzą co przybywa i kiedy.

  ~iwonka   (4 kwietnia o 11:45)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • U nas trzeba przyznać, że szef jednak pomyślał i powaznie podszedł do tematu. Moze sie wystarszył, że PPK to jednak koniecznosc i tak czy inaczej bedzie musial ludziom dokladac do emerytury bo inaczej nałożą na niego kary. Nawet dla pracowników zorganizował szkolenia, żeby każdy wiedział o co dokladnie chodzi w programie

  Domino   (1 kwietnia o 19:41)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes