Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

Jak wybrać fotel do pracy w biurze?

03.04.2019 08:25  Firma
Jak wybrać fotel do pracy w biurze? Praca w biurze, call center, w gabinecie dyrektorskim, a nawet czas spędzony przyjemnie – np. na grach komputerowych – to zawsze wiele godzin w pozycji siedzącej. Nie od dziś wiadomo, że to najmniej wskazana i ergonomiczna sytuacja (pozycja) dla całego ciała, zwłaszcza dla kręgosłupa. Dlatego odpowiednie miejsce(narzędzie) pracy – fotel do pracy przy komputerze – to podstawa. Dobrze, jeśli wiedzą o tym pracodawcy, osoby odpowiedzialne za organizację ergonomicznego stanowiska.

Fotel ergonomiczny – praca komfortowa, bezpieczna i wydajna

Najbardziej oczywiste argumenty za wyborem dobrej jakości ergonomicznego fotela do pracy, to profilaktyka dolegliwości, bólu, a nawet schorzeń czy zwyrodnień w obrębie kręgosłupa, stawów kolanowych, ramion itp. Nieprawidłowa pozycja przez kilka godzin pracy siedzącej to murowane problemy, bóle, napięcia mięśni. Mądry pracodawca wie doskonale o tym, że tylko wygodne, bezpieczne stanowisko pracy (w tym fotel biurowy) to warunki, w których pracownik będzie o wiele bardziej efektywny, zdrowy i wydajny. Osiem godzin na kiepskim krześle to jak droga przez mękę, której nikt na dłuższą metę nie podoła.

Ergonomiczny fotel biurowy na miarę potrzeb

Optymalnym wyborem, z punktu widzenia pracodawcy, jest zatem taki fotel do pracy przy komputerze czy księgach rachunkowych, który można regulować (dostosować) – do warunków i specyfiki pracy, a także sylwetki pracownika. Praca siedząca nie zawsze wygląda tak samo i może wymagać różnych ustawień i rozwiązań:

 • w call center, podczas rozmów telefonicznych przyda się komfortowe odchylane oparcie i regulowany zagłówek,
 • fotel do komputera (również do gier) powinien mieć wygodne siedzisko i podłokietniki, najlepiej z opcją regulacji,
 • typowa praca biurowa (komputer, dokumentacja) wymaga regulowanego siedziska, oparcia i podłokietników

Generalnie - im więcej możemy dopasować, wyregulować, tym lepiej.

Fotel ergonomiczny biurowy – wybierz dobrze

Oczywiście liczą się nowoczesne rozwiązania, wysokiej jakości materiały i technologie. Kluczem do sukcesu, jakim jest w tym przypadku fotel biurowy na miarę potrzeb pracownika i możliwość dopasowania, czyli regulacji różnych elementów. Osoby, które korzystają z fotela, mogą być różnego wzrostu, sylwetki, przyjmować określoną pozycję w czasie pracy, a dobry fotel „ułoży” się do użytkownika, jeśli zapewnia możliwość regulacji.


Siedzisko – komfortowa regulacja

Dla ergonomii pracy powinno być dość miękkie i niezbyt głębokie, w przypadku tego elementu zwracamy także uwagę na:

 • stabilność,
 • kształt, aby nie uciskało na uda,
 • materiał - przewiewny i przyjemny w dotyku,
 • regulację wysokości siedziska, zarówno z uwagi na specyfikę pracy, jak i wzrost pracownika. Najlepiej, jeśli nogi podczas siedzenia są zgięte pod kątem 90° (jeśli zakres regulacji jest niewielki można pokusić się o zakup fotela z praktycznym podnóżkiem,) - to proszę usunąć
 • profilowanie i możliwość regulacji głębokości. (oraz pochylenia.) - to też proszę usunąć

Trzeba mieć oparcie w fotelu

Oparcie to jedna z najważniejszych części fotela, a regulacja ma szczególne znaczenie. Absolutnym minimum jest możliwość odchylania. Bardzo ważne jest też podparcie lędźwiowe, ponieważ właśnie ta część kręgosłupa najbardziej cierpi w pozycji siedzącej. Nowoczesne fotele ergonomiczne mają tak praktyczne i komfortowe funkcje jak:

 • mechanizm odchylania zatrzymujący oparcie w różnych pozycjach,
 • mechanizm samoważenia ( zamoważący) dostosowujący opór oparcia do wagi użytkownika,
 • regulację oparcia dla kręgów lędźwiowych.

Takie rozwiązania oferuje np. producent mebli biurowych UNIQUE , który ma w swojej ofercie biurowe fotele ergonomiczne.


Wyżej, niżej? Zagłówek ma znaczenie

Nie wszystkie fotele mają zagłówek, ale w tych nowoczesnych (np. fotele ergonomiczne UNIQUE) mamy możliwość regulowania ich odchylenia oraz wysokości. Zagłówek powinien być wykonany z materiałów zapewniających cyrkulację powietrza, ewentualnie posiadać otwory wentylacyjne.

Oparcie dla rąk, czyli komfortowe podłokietniki

Podłokietniki to wbrew pozorom ważny element. Powinny zapewniać stabilne oparcie, nie mogą być za wąskie. Dużym plusem jest ich regulacja W (wielu) ergonomicznych fotelach UNIQUE (np. model SPINELLY, WAU czy TUNE) (ten nawias całky proszę usunąć) wychylenie podłokietników reguluje się w opcji góra-dół, przód-tył, wychylenie na boki, Dzięki temu ustawienie podłokietników można dopasować do specyfiki wykonywanych czynności.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

 • W trakcie wielogodzinnej pracy docenimy przepływ powietrza przez fotel. Fotele pokryte naturalnymi(odpowiednimi) tkaninami lub skórą naturalną zapewniają komfort w tym zakresie. W innych przypadkach sprawdzają się np. otwory wentylacyjne albo specjalne siatki lub tkaniny membranowe.
 • Funkcja swobodnego bujania – brzmi jak zbędny „bajer”, ale jest wręcz nieoceniona w trakcie przerwy w pracy albo podczas relaksującej lektury.
 • Solidna podstawa i kółka, dzięki którym można przemieszczać się bez wstawania (praktyczne przy większych biurkach), kółka powinny być stabilne, mogą mieć opcję blokady i być przystosowane do różnego rodzaju powierzchni.
 • Design ma znaczenie - fotel do pracy przy komputerze, stanowisko asystenckie, a może stylowy mebel do gabinetu prezesa? Dziś aranżacja przestrzeni biurowej jest swoistą wizytówką firmy, instytucji, a efektowny fotel jest jej istotnym elementem. Liczą się kolory, materiały, linia, efektowne wzornictwo – nowoczesne, oryginalne albo podkreślające prestiż.

Komfort, styl – ergonomiczne fotele UNIQUE

Na wybór odpowiedniego fotela warto poświęcić czas i fundusze, wziąć pod uwagę rożne kryteria – wymagania pracownika, specyfikę pracy i wystrój. Wiele osób spędza w nim większość dnia, a zatem musi on zapewniać komfort i bezpieczeństwo. Producent mebli UNIQUE oferuje kompleksowy wybór w tym zakresie. Standardowe modele biurowe (np. MOBI) zapewniają wymaganą regulację oparcia, wygodne podparcie dla łokci i profilowane siedzisko, a nawet podparcie lędźwiowe (fotel OVERCROSS)(proszę usunąć ten nawias). W eleganckim, stylowym fotelu VIP mamy już regulowane podłokietniki i zagłówek oraz mechanizm SYNCHRON. Warto wziąć pod uwagę fotele ergonomiczne biurowe, wśród których jest np. inspirowany strukturą kręgosłupa model SPINELLY, efektowny i komfortowy WAU czy nowoczesny, obrotowy fotel TUNE. Zaawansowane systemy i mechanizmy to nie żadne gadżety, wisienki na torcie. To po prostu optymalne warunki w miejscu pracy. Zakup takiego fotela do pracy przy komputerze i w biurze to gwarancja bezpiecznej pracy, to także inwestycja w zdrowy kręgosłup lepsze samopoczucie. W efekcie zaś większa wydajność i satysfakcja oraz zaangażowanie ze strony pracownika.


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


biznes