Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

Już w lutym wzrosną składki ZUS dla przedsiębiorców

21.01.2019 11:55  Firma
Już w lutym wzrosną składki ZUS dla przedsiębiorców Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) obliczyły łączną kwotę składek, które już od przyszłego miesiąca będą płacić indywidualni przedsiębiorcy. Składki na ZUS wzrosną w tym roku do 1316,95 zł.

Przedsiębiorcy zapłacą więcej


Na podstawie danych dotyczących przeciętnego wynagrodzenia w IV kw. 2018 r. podanych przez Główny Urząd Statystyczny, FPP oraz CALPE obliczyły tegoroczną wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne dla jednoosobowych firm. Z analizy wynika, że tego typu podmioty muszą się liczyć ze znacznym wzrostem wydatków na ZUS. W ciągu całego 2019 r. indywidualni przedsiębiorcy zapłacą łącznie 1316,97 zł, podczas gdy jeszcze w zeszłym roku płacili 1228,70 zł. Dla każdego przedsiębiorcy oznacza to o 22,38 zł mniej w portfelu każdego miesiąca. W zeszłym roku składka miesięczna wynosiła 319,94 zł. Obecnie osoby posiadające jednoosobową działalność gospodarczą muszą się liczyć z opłatą w wysokości 342,32 zł.

Specjaliści szacują, że obecne tempo podnoszenia wysokości składek jest najwyższe od 6 lat – w tym roku składki wzrosną aż o 7,2 proc. Zdaniem ekspertów takie tempo wzrostu jest zupełnie nieadekwatne do spodziewanego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2019 r. (z prognoz wynika, że wyniesie on 5,6 proc.).

Efekt rządowego błędu

Zmiana wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne uderzy po kieszeniach ponad 1,5 mln osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce. Tymczasem gwałtowny wzrost wysokości składek nie wynika wyłącznie z zakładanego wzrostu tempa płac. To również efekt korekty rządu wynikającej z ubiegłorocznego niedoszacowania wzrostu wynagrodzeń. Aktualny sposób wyliczania składek opiera się bowiem na prognozie wysokości przeciętnego wynagrodzenia na dany rok. W 2018 r. rząd nie doszacował tej wartości, zatem została ona uwzględniona w prognozie na rozpoczynający się rok. To właśnie stąd wynika szybki wzrost wysokości składki ZUS oraz rozbieżność między dynamiką tego wzrostu a wysokością prognozowanego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.


Inwestycje.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com
biznes