Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

KGHM - planowany remont pieca przyczyną niższej produkcji miedzi

17.08.2018 14:35  Firma
KGHM - planowany remont pieca przyczyną niższej produkcji miedzi KGHM w pierwszym półroczu 2018 roku odnotował produkcję miedzi płatnej o 11 procent niższą rok do roku, co było spowodowane zaplanowanym remontem pieca w Hucie Miedzi Głogów II. W efekcie przychody całej grupy kapitałowej w tym samym okresie spadły o 3 procent rok do roku do 9 mld 423 mln złotych. Częściowo sytuację poprawił wzrost cen miedzi na rynkach światowych, najwyższy od początku 2013 roku.

Wynik netto KGHM w pierwszy półroczu 2018 roku wyniósł 611 mln złotych, o 42 procent mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Wpływ na to miał przede wszystkim niższy wynik operacyjny. Prezes KGHM Marcin Chludziński wyjaśnił, że okresowe remonty pieców hutniczych są rzeczą naturalną. "W hutach, gdzie są urządzenia techniczne takie remonty trzeba co jakiś czas przeprowadzać, bo inaczej nie mielibyśmy ciągłości produkcji. Nie było to zaskoczeniem i było to uwzględnione w planie" - mówi prezes spółki.

Marcin Chludziński dodał, że poprawiła się jakość wydobycia w kopalniach amerykańskich i kanadyjskich należących do spółki zależnej KGHM International. Z kolei w Chilijskiej kopalni Sierra Gorda, w której firma na 55 procent udziałów, produkcja nieznacznie spadła z powodu mniejszej zawartości metalu w rudach miedzi. Jednak tu również pomógł wzrost ceny tego surowca i program usuwania tzw. "wąskich gardeł", którego celem jest zwiększenie dziennych zdolności przerobowych w Sierra Gorda.

Prezes KGHM wspomniał też, że spółka obecnie sporo inwestuje w zakresie dostosowania swojej działalności do wymogów ekologicznych. Wymienił między innymi prace w Hucie Miedzi Głogów II zmniejszające emisję gazów cieplarnianych, a także rozbudowę zbiornika unieszkodliwiania odpadów poflotacyjnych "Żelazny Most" o Kwaterę Południową. KGHM kontynuuje również rozbudowę infrastruktury górniczej, która pozwoli przygotować kolejne pola eksploatacyjne i udostępni nowe partie złóż, w szczególności w Obszarze Górniczym "Głogów Głęboki-Przemysłowy".

Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź wydobywa i produkuje głównie miedź oraz srebro. Polski koncern notowany na warszawskiej giełdzie posiada kopalnie na trzech kontynentach. Pod względem posiadanych zasobów eksploatacyjnych miedzi zajmuje ósmą pozycję na świecie.

IAR

Notowania KGHM
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes