Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU
Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

MIiR przeznaczy 200 mln zł na wsparcie turystyki w Polsce Wschodniej

08.11.2018 12:58  Firma
MIiR przeznaczy 200 mln zł na wsparcie turystyki w Polsce Wschodniej Dzięki wprowadzonym zmianom z preferencyjnego finansowania w projekcie Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka będą mogły skorzystać firmy, które prowadzą lub chcą prowadzić biznes w jednym z 5 województw Polski Wschodniej, a ich działalność zarejestrowana jest w innej części kraju, podał Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Łącznie do 2026 roku Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIiR) przeznaczy na pożyczki 200 mln zł.

"Z pożyczek na rozwój turystyki mogą korzystać mikro-, mali i średni przedsiębiorcy (MŚP) prowadzący działalność w branży turystycznej i okołoturystycznej w województwach Polski Wschodniej: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Zniesiony został dotychczasowy wymóg, by firmy te były również zarejestrowane na terenie tych województw. Teraz wystarczy sama lokalizacja wspieranej inwestycji. Wśród nowości w projekcie jest również umożliwienie przedsiębiorcom, którzy już skorzystali ze wsparcia, ponownego ubiegania się o finansowanie" - czytamy w komunikacie.

Finansowanie może być przeznaczone m.in. na budowę, remont lub rozbudowę obiektów noclegowych lub gastronomicznych, infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, uzdrowiskowej, kulturalnej i rozrywkowej, transport turystyczny, organizację i pośrednictwo turystyczne. O pożyczki mogą ubiegać się również rękodzielnicy i rzemieślnicy oraz przedsiębiorcy wytwarzający i sprzedający żywność ekologiczną, produkty tradycyjne i regionalne, podano także.

"Myśląc o zrównoważonym rozwoju kraju - a taki stawiamy sobie za cel, nie można nie wykorzystać szansy, jaką daje turystyka - branża o rosnącym znaczeniu w gospodarce krajowej, ale i światowej. Inwestycje w turystykę otwierają nowe możliwości szczególnie dla terenów, które dysponują ogromnym naturalnym i kulturowym potencjałem, a to Polska Wschodnia ma. Aby ten potencjał został w pełni wykorzystany, a brak kapitału nie stanowił bariery dla rozwoju, uruchomiliśmy krajowe środki na inwestycje i stworzyliśmy dla przedsiębiorców instrument pożyczkowy Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka" - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak, cytowany w komunikacie.

Pożyczek na rozwój turystyki udzielają instytucje finansujące wybrane przez BGK. Są to: Fundusz Wschodni (województwo podlaskie), Działdowska Agencja Rozwoju (województwo warmińsko-mazurskie), Lubelska Fundacja Rozwoju (województwo lubelskie), Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości (województwo świętokrzyskie), Agencja Rozwoju Regionalnego "MARR" (województwo podkarpackie). Za pośrednictwem tych instytucji do dyspozycji MŚP trafi kolejne 50 mln zł, wskazano także.  

"Misją Banku Gospodarstwa Krajowego jest wspieranie polskich małych i średnich firm, a także zrównoważonego rozwoju Polski. Dzięki zmianom w projekcie Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka jeszcze więcej firm świadczących usługi w branży turystycznej będzie mogło skorzystać z preferencyjnego finansowania na rozwój swojej działalności. Na podniesieniu jakości oferowanych usług zyska również cały region, jego mieszkańcy, a przede wszystkim odwiedzający tę część Polski turyści" - stwierdził członek zarządu BGK Przemysław Cieszyński.  

Dotychczas z projektu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka skorzystało już ponad 100 firm, które otrzymały łączne finansowanie na kwotę 21,7 mln zł. Przedsiębiorcy najczęściej przeznaczali pożyczki na budowę i rozbudowę obiektów noclegowych oraz infrastruktury rekreacyjno-sportowej i obiektów gastronomicznych, podano.

"Maksymalna wartość pożyczki to 500 tys. zł. Finansowanie można otrzymać na 5 lat, przy czym dopuszcza się możliwość wydłużenia pożyczki do nawet 7 lat, jeżeli kwota finansowania jest wyższa niż 250 tys. zł oraz po spełnieniu innych warunków. Oprocentowanie wynosi od 1,85 do 2,15% a wymagany wkład własny - 20%. W przypadku przedsiębiorców, których obiekty posiadają status 'Miejsca Przyjaznego Rowerzystom' wzdłuż Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, oraz firm, które prowadzą działalność nie dłużej niż 2 lata, oprocentowanie jest jeszcze niższe i wynosi 0,925%, a wkład własny nie jest wymagany" - czytamy dalej.

Pożyczki na rozwój turystyki mają jeszcze jedną zaletę - możliwa jest karencja w spłacie - do 6 miesięcy od dnia uruchomienia finansowania. Wysokość rat spłaty pożyczki może uwzględniać sezonowy charakter działalności turystycznej.

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

ISBnews

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes