Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

Mikrofirmy powinny docenić nową ulgę na badania i rozwój

18.01.2018 15:28  Firma
Mikrofirmy powinny docenić nową ulgę na badania i rozwój
Nowe przepisy poszerzyły katalog wydatków na badania i rozwój, które można zaksięgować w kosztach firmy, jednak z obserwacji Tax Care – największego biura rachunkowego dla mikroprzedsiębiorstw w Polsce – wynika, że są one niedoceniane przez właścicieli firm.

Tymczasem każda złotówka wydana w tym roku na B+R może stanowić podstawę do odliczenia dwóch złotych
w zeznaniu podatkowym. 1 stycznia br. weszły w życie zmiany w przepisach dotyczących ulgi na badania i rozwój (B+R),
wprowadzonej przed dwoma laty.

Przewidziana jest dla przedsiębiorców, którzy zajmują się działalnością twórczą, systematycznie prowadzą badania naukowe lub prace rozwojowe, przez co zwiększają zasoby wiedzy i wykorzystują je do tworzenia nowych zastosowań.
Dzięki uldze, przedsiębiorca płaci mniejszy podatek dochodowy. – Koszt działalności badawczorozwojowej,
zwany kosztem kwalifikowanym, można odliczyć dwukrotnie – mówi Magdalena Flis.
 
Pierwszy raz księgując fakturę kosztową, a drugi raz przy składaniu zeznania rocznego – wtedy koszt po raz kolejny może obniżyć podstawę opodatkowania.
 
Badający przedsiębiorca odliczy więcej

Wśród najbardziej korzystnych modyfikacji ulgi B+R dla przedsiębiorców, Magdalena Flis z Tax Care wymienia zwiększony limit odliczeń od podstawy opodatkowania oraz możliwość uznania za wydatek kwalifikowany wynagrodzeń z tytułu umów cywilnoprawnych (osób zatrudnionych w celu realizacji działalności B+R).
 
– Wydatki kwalifikowane można teraz odliczać w 100% ich wartości. W poprzednich latach było to maksymalnie: 10, 20, 30 lub 50%, w zależności od rodzaju wydatku, roku ponoszenia wydatku i wielkości firmy – mówi Magdalena Flis. Od stycznia 2018 r. kosztem kwalifikowanym są też wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia i umów o dzieło wraz ze składkami odprowadzonymi do ZUS – dodaje. Przed nowelizacją do kosztów można było zaliczyć jedynie wynagrodzenia i ZUS pracowników wykonujących zadania z zakresu B+R zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.
 
Więcej informacji w załączniku
 
Tax Care

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes