Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

Min. Przedsiębiorczości i Technologii chce skuteczniejszej walki z zatorami płatniczymi

16.04.2018 15:10  Firma
Min. Przedsiębiorczości i Technologii chce skuteczniejszej walki z zatorami płatniczymi Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii chce skuteczniejszej walki z zatorami płatniczymi. Chodzi o opóźnienia płatności za wykonane usługi lub dostarczone towary. Resort rozpoczyna konsultacje z przedsiębiorcami.

Dziś na stronie internetowej ministerstwa opublikowano Zieloną Księgę z propozycjami rozwiązania problemu, z którym jak się szacuje zetknęło się nawet 90 procent przedsiębiorstw.

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała ostatnio, że chodzi między innymi skuteczne ograniczanie wydłużania terminów umownych i skłanianie kontrahentów do zapłat w terminie. Czy w ramach walki z zatorami płatniczymi wprowadzać szczególne rozwiązania prawne dla małych i średnich przedsiębiorstw, oraz czy karać - a jeśli tak to jak - firmy, które notorycznie nadużywają swojej przewagi ekonomicznej i generują duże zatory płatnicze .

Z badań przytaczanych przez resort wynika, że z powodu występowania zatorów płatniczych co czwarte przedsiębiorstwo nie może na czas regulować zobowiązań oraz ogranicza inwestycje, co dziesiąte ma problemy z wprowadzeniem produktu na rynek, a 7,5 procent firm ogranicza zatrudnienie lub zmniejsza pensje pracownikom.

Propozycje, komentarze w w sprawie rozwiązania rozładowania zatorów płatniczych można kierować pod adres zatory@mpit.gov.pl.
Konsultacje potrwają 30 dni.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes