Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

Obsługa informatyczna firm – wybierz profesjonalne usługi informatyczne!

19.09.2019 10:41  Firma
Obsługa informatyczna firm – wybierz profesjonalne usługi informatyczne!

Korzystanie ze specjalistycznego oprogramowania biznesowego, sprzedaż on-line, nawiązywani kontaktów biznesowych z kontrahentami z całego świata – za pośrednictwem internetu możemy sprawić, że firma będzie działała jeszcze efektywniej i będzie zarabiała coraz więcej. Aby wszystko było wówczas dopięte na ostatni guzik, ważna jest kompleksowa i fachowa obsługa informatyczna. Teraz przedsiębiorcy coraz częściej zlecają ją zewnętrznym firmom.

Czym dokładnie jest obsługa informatyczna firm? Jakie działania najczęściej obejmuje? Jakie są główne korzyści z rozpoczęcia takiej właśnie współpracy?

 

Na czym polega obsługa informatyczna w biznesie?

Pod pojęciem takim jak obsługa informatyczna znajduje się zespół powiązanych ze sobą usług, które obejmują obszar informatyki, czyli w skrócie IT.

Odpowiednia obsługa informatyczna ma szczególne znaczenie w biznesie, gdzie informatyka posiada obecnie bardzo duże znacznie. Niemalże każdy przedsiębiorca korzysta obecnie z komputerów oraz z sieci, w tym także z internetu. Prawidłowe działanie infrastruktury IT ma zatem szczególne znaczenie z punktu widzenia przyszłości biznesu – niezależnie od konkretnej branży.

Aby zadbać o właściwe bezpieczeństwo IT, forma może zdecydować się na zatrudnienie własnego informatyka, ale takie rozwiązanie najczęściej nie jest korzystne cenowo. Alternatywne rozwiązanie to w tym przypadku outsourcing IT, który polega na przekazaniu obsługi informatycznej zewnętrznej firmie.

 

Obsługa informatyczna jako outsourcing

Outside Resource Using, w skrócie outsourcing to model współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, w którym jedno z nich zleca drugiemu realizację konkretnych zadań.

Jako outsourcing często realizuje się działania w ramach rachunkowości i księgowości, utrzymania porządku czy też transportu. Coraz popularniejsza staje się także obsługa informatyczna prowadzona w tym właśnie modelu.

Dla klienta opieka informatyczna tego rodzaju jest korzystnym rozwiązaniem z wielu względów, w tym między innymi pozwala na uzyskanie dostępu do profesjonalnego wsparcia w korzystnych cenach.

Niezależnie od wielkości firmy oraz od jej zakresu działalności usługi informatyczne w ramach outsourcingu mogą być najkorzystniejszym rozwiązaniem, pozwalając jej na przyszłościowy rozwój.

Jakie usługi obejmuje obsługa informatyczna firm? To kompleksowe wsparcie przeznaczone dla każdego przedsiębiorstwa, dobrane także specjalnie do jego indywidualnych wymagań, aby współpraca ta mogła przynieść najlepsze rezultaty.

 

Zakres obsługi informatycznej dla firm:

 • stały serwis informatyczny – opieka informatyczna nad funkcjonowaniem firmy pod kątem IT
 • wsparcie techniczne dla pracowników – serwis sprzętu, tworzenie i konfiguracja sieci, pomoc w ramach korzystania z oprogramowania firmowego oraz innego rodzaju wsparcie techniczne
 • dostarczenie odpowiedniego sprzętu komputerowego dopasowanego do wymagań firmy
 • przeprowadzanie audytów wewnętrznych IT oraz realizacja ich wskazań
 • konfiguracja i utrzymywanie serwerów plików, poczty elektronicznej, systemów informatycznych
 • wdrożenia oprogramowania w przedsiębiorstwie oraz ich integracja
 • dbałość o bezpieczeństwo IT w firmie – przygotowywanie kopii zapasowych plików (backup), tworzenie procedur bezpieczeństwa, zabezpieczenia przed atakami z internetu i inne
 • opieka nad stroną internetową przedsiębiorstwa, hosting, wykupienie domeny i inne usługi w tym zakresie
 • doradztwo w ramach IT, w tym między innymi przy doborze odpowiedniego wyposażenia dla firmy, przy zawieraniu umów
 • szkolenia pracowników w ramach obsługi komputerów oraz oprogramowania wykorzystywanego w firmie
 • prowadzenie wymaganej dokumentacji informatycznej w firmy, na przykład ewidencji sprzętu

 

Zakres usług dobierany jest indywidualnie albo też firma może wybrać jeden z dostępnych pakietów usług IT. Różnią się one pomiędzy sobą ceną, a także zakresem wsparcia, w tym dostępnymi usługami, czasem reakcji na zgłoszenia, liczbą godzin wsparcia w standardowej ofercie.

Zatem, jak widać, obsługa informatyczna w biznesie może obejmować szereg różnego rodzaju usług, którymi może zająć się wewnętrzny dział IT w firmie lub zatrudniony w niej informatyk. Zlecenie takiej obsługi jako outsourcing niesie jednak ze sobą szereg dodatkowych korzyści.

 

Główne zalety outsourcingu usług informatycznych dla firm:

 • dostęp do nowoczesnych technologii – firma może korzystać z najnowszych rozwiązań w dziedzinie IT, dzięki którym może działać jeszcze efektywniej
 • wsparcie przez 24 godziny – firmy wybierające usługi informatyczne jako outsourcing mogą korzystać ze wsparcia specjalistów także przez 24 godziny na dobę, czyli zawsze wtedy, gdy pojawi się tak konieczność
 • zmniejszenie kosztów stałych – współpraca realizowana jako outsourcing pozwala na obniżenie kosztów związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a także dokładną ich kalkulację, dlatego też firma z góry wie, jakie poniesie koszty
 • większy komfort działalności – pewność, że sprawami IT zajmują się specjaliści w tym właśnie zakresie, którzy dysponują odpowiednią wiedzą, doświadczeniem i zapleczem
 • zmniejszenie ryzyka działalności – firma korzystająca ze stałej obsługi informatycznej może obniżyć swoje ryzyko wynikające z niewystarczającego poziomu bezpieczeństwa IT
 • podniesienie konkurencyjności w biznesie – obsługa informatyczna zlecona zewnętrznej firmie może podnieść konkurencyjność zleceniodawcy

 

Obsługa informatyczna – ile to kosztuje?

Ceny za usługi informatyczne prowadzone w ramach outsourcingu są najczęściej kalkulowane indywidualnie. Pod uwagę bierze się wtedy szereg czynników, w tym między innymi wybrany zakres usług, liczbę użytkowników komputerów w firmie, wymaganą liczbę godzin na obsługę IT w miesiącu oraz oczekiwaną szybkość reakcji na zgłoszenia.

W większości przypadków obsługa informatyczna to koszt rozpoczynający się od około 600-700 złotych miesięcznie, dlatego też jest on znacznie niższy niż stworzenie własnego działu IT lub zatrudnienie informatyka.

 

ITCenter – kompleksowa obsługa informatyczna firm w Warszawie

Profesjonalna obsługa informatyczna to domena firmy ITCenter z Warszawy. Od lat ITCenter specjalizuje się w świadczeniu profesjonalnych usług informatycznych dla klientów w sektorze MŚP, czyli małych i średnich przedsiębiorstw.

Obsługa informatyczna oferowana przez ITCenter obejmuje kompleksową gamę czynności, które są niezbędne do prawidłowego utrzymania infrastruktury IT w przedsiębiorstwie. Firma pod tym względem dostosowuje się do klienta, zapewniając mu rozwiązania dedykowane, szyte na miarę.

Usługi w ramach obsługi informatycznej w Warszawie w ITCenter świadczone są w kilku wariantach do wyboru, w tym między innymi jako outsourcing IT, zewnętrzny kierownik działu IT, administracja systemami IT oraz jako helpdesk IT.

Na stronie firmy można znaleźć również praktyczny kalkulator usług informatycznych, który pozwala na wyliczenie kosztów związanych z obsługą IT.


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


biznes