Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

PGNiG chce w ciągu dekady wydobywać 1-1,5 mld m3 gazu z pokładów węgla rocznie

21.05.2019 13:29  Firma
PGNiG chce w ciągu dekady wydobywać 1-1,5 mld m3 gazu z pokładów węgla rocznie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) finalizuje negocjacje z Polską Grupą Górniczą (PGG) dotyczące drugiej lokalizacji prac związanych z pozyskiwaniem metanu z pokładów węgla, poinformował prezes PGNIG Piotr Woźniak. W ciągu dekady spółka chce wydobywać nawet 1-1,5 mld m3 gazu z pokładów węgla rocznie.

"Mamy już umowę z PGG na jedną lokalizację, kończymy negocjacje w sprawie drugiej lokalizacji, nieco bardziej na zachód. Nie udało nam się podpisać w tej sprawie umowy z Jastrzębską Spółką Węglową, ale współpraca z PGG idzie bardzo dobrze" - powiedział Woźniak na konferencji prasowej.

W ramach projektu Geo-Metan, dotyczącego wydobycia metanu z pokładów węgla, PGNiG spodziewa się także na przełomie maja i czerwca uzyskania koncesji na Gilowice, gdzie wydobycie gazu wynosi obecnie 5-6 tys. m3 na dobę i jest wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej w bloku o mocy 0,9 MW.

"Patrzymy na górnośląskie zagłębie węglowe, jak na jedno wielkie złoże metanu" - podkreślił Woźniak. 

Zobacz także: PGNiG rekomenduje wypłatę łącznie 0,18 zł dywidendy na akcję z zysku za 2018 r.

Wiceprezes PGNiG ds. rozwoju Łukasz Kroplewski dodał, że wedle szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego wydobywalne zasoby metanu z pokładów węgla wynoszą w Polsce 170 mld m3, czyli więcej niż konwencjonalne zasoby gazu.

"Liczymy na to, że w ciągu dekady powinniśmy biznesowo sięgać po 1-1,5 mld m3 tego gazu rocznie" - zapowiedział.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
#GAMINGnaGIEŁDZIE, 29.11.2018, Warszawa   Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #39
 

Notowania PGNIG
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes