Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

PKN Orlen sprowadzi kolejne 130 tys. ton ropy naftowej z Angoli

25.03.2019 10:20  Firma
PKN Orlen sprowadzi kolejne 130 tys. ton ropy naftowej z Angoli PKN Orlen sprowadzi kolejne 130 tys. ton ropy naftowej z Angoli do Naftoportu w Gdańsku w czerwcu br., podała spółka

"Zgodnie z zapowiedziami, umacniamy pozycję w regionie Afryki i ponownie kupujemy surowiec od drugiego pod względem ilości wydobycia kraju na tym kontynencie. Podejmowane działania zmierzające do dywersyfikacji są odpowiedzią na zwiększony popyt na gotowe produkty naftowe na rynku polskim, w tym na diesla. Aby zwiększyć uzyski w tym zakresie musimy przerabiać więcej ropy o innych właściwościach niż rosyjska REBCO. W ten sposób realnie przyczyniamy się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego Polski" - powiedział prezes Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

Kolejne 130 tys. ton ropy typu Nemba uzupełni realizowane przez PKN Orlen dostawy spot. W ramach zakupów tego typu w ostatnim czasie spółka zakontraktowała surowiec m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Nigerii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Grupa współpracuje także z Saudi Aramco, z którym ma umowę na sześciomiesięczne dostawy, przypomniano.

Zobacz także: PKN Orlen podpisał umowę z Saudi Aramco Products Trading Company

Rafinerie z Grupy Orlen przerabiały już także ropę naftową pochodzącą m.in. z Iraku, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Wenezueli, czy Norwegii.

"Jeszcze w latach 2012-2013 udział ropy REBCO, a więc w większości rosyjskiej, w produkcji rafineryjnej GK Orlen wynosił ok. 95%. Obecnie portfel dostawców do wszystkich rafinerii koncernu budowany jest w oparciu o pogłębione analizy ekonomiczne, tak aby skutecznie łączyć bezpieczeństwo dostaw z elastycznością handlową" - podsumowano.

Zobacz także: PKN Orlen rekomenduje 3,5 zł dywidendy na akcję z zysku za 2018 rok

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
MEANDRY BIZNESU: Tomasz Czechowicz   Wiadomości z Rynku Nieruchomości, odcinek 10: Konrad Okła (15.03.2019)
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes