Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

PKP PLK wydały w ramach KPK ok. 9,1 mld zł w 2018 r.

24.04.2019 14:37  Firma
PKP PLK wydały w ramach KPK ok. 9,1 mld zł w 2018 r. PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) wydały w ramach realizacji Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r. (KPK) niecałe 9,1 mld zł w 2018 r. wobec planowanych ok. 10 mld zł, poinformował prezes Ireneusz Merchel. Według niego, przyczyną było przede wszystkim zejście Astaldi z placów budowy i przesunięcia w zawarciu niektórych kontraktów.

"Wynik [inwestycyjny] w KPK był planowany na poziomie ok. 10 mld zł na 2018. Jest niecałe 9,1 mld zł, to jest ok. 1 mld zł mniej niż planowano. Tu mamy głównie efekty Astaldi - ok. 600 mln zł. Druga przyczyna to jest przesunięcie się w czasie podpisania umów na niektóre duże projekty - portowe i Rail Baltica. Gdyby nie przesunięcia w czasie, to plan byłby w pełni zrealizowany" - powiedział Merchel dziennikarzom po konferencji poświęconej wynikom Grupy PKP w 2018 r.

Merchel wskazał jednak, że sytuacja na rynku wykonawczym jest obecnie lepsza niż w ub.r.

"Na przetargach jest po 6-8 ofert, podczas gdy w poprzednim okresie po 2-3. Średni koszt modernizacji 1 km linii jest na poziomie cenowym z II poł. 2017 r. a nie I poł. 2018 r., czyli nastąpiło lekkie obniżenie" - powiedział prezes.

W jego - jak zastrzegł - bardzo ostrożnej ocenie "pik cenowy" w kosztach wykonawstwa jest za nami i możemy mówić o spadku lub przynajmniej stabilizacji kosztów. 

Zobacz także: PKP PLK chcą podpisać umowy warte 15 mld zł w ramach KPK w 2019 r.

Podkreślił, że w obecnej sytuacji realizacja wszystkich projektów założonych w KPK nie jest wyzwaniem, jest jednak potrzeba zwiększenia finansowania na niektóre projekty.

"Będziemy walczyć o pozyskanie dodatkowych środków finansowych" - zaznaczył.

Merchel, pytany o wynik finansowy PKP PLK w 2018 r., poinformował, że był on w okolicach zera, co jest zgodne celem funkcjonowania spółki.

"Powinniśmy bilansować się okolicach zera i tak rok ubiegły się zakończył" - podsumował.

W komunikacie prasowym PKP podały, że w 2018 r. PKP Polskie Linie Kolejowe zmodernizowały ok. 1,3 tys. km torów kolejowych, 1 000 rozjazdów, prawie 400 przejazdów kolejowo-drogowych oraz 113 wiaduktów. W 2018 r. PLK odnowiły i unowocześniły 200 peronów w całym kraju. Powróciły pociągi na warszawską linię obwodową z Warszawy Zachodniej do Gdańskiej oraz wznowiono kursowanie pociągów na trasie Warszawa Zachodnia - Grodzisk Mazowiecki. Zakończyły się kolejne etapy prac np. na liniach Lublin - Stalowa Wola, Działdowo - Olsztyn, Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała - Zwardoń oraz między Opolem a Nysą czy Piłą i Poznaniem.

Na koniec piątego roku trwania perspektywy 2014-2020 PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zrealizowały rosnąco nakłady na poziomie - 18 mld zł, co stanowi 28% nakładów z Krajowego Programu Kolejowego. W analogicznym okresie poprzedniej perspektywy wartość zrealizowanych rosnąco nakładów wynosiła - 5,6 mld zł, co stanowiło 15% planu.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
#BIZNESwDRODZE, odcinek 4, Bartosz Kazimierczuk, Tower Investments SA   BILANS, czyli podsumowanie miesiąca na rynku funduszy inwestycyjnych: III. 2019
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes