Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

Prezes UKE nałożył 100 tys. kary na Netię 

01.03.2019 10:32  Firma
Prezes UKE nałożył 100 tys. kary na Netię  Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) nałożył karę wysokości 100 tys. zł na Netię za uniemożliwienie XL Telekom korzystania z uprawnienia do przeniesienia przydzielonych numerów, podał Urząd.

Postępowanie zostało zainicjowane w związku z wnioskiem złożonym przez XL Telekom o rozwiązanie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych z przeniesieniem przydzielonych 499 numerów.

"Zgodnie z art. 209 ust. 1 pkt 16 Pt kto uniemożliwia korzystanie z uprawnień do przeniesienia przydzielonego numeru, podlega karze pieniężnej. Abonent, zgodnie z art. 71 ust. 1 Pt, będący stroną umowy z dostawcą usług, w której przydzielany jest abonentowi numer z planu numeracji krajowej dla publicznych sieci telekomunikacyjnych, może żądać przy zmianie dostawcy usług przeniesienia przydzielonego numeru do istniejącej sieci operatora na obszarze geograficznym - w przypadku numerów geograficznych i na terenie całego kraju - w przypadku numerów niegeograficznych" - czytamy w komunikacie. 

UKE podało, że w toku postępowania ustalono, że NETIA zawarła umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych dla 499 numerów, a XL Telekom wykorzystywała numerację do świadczenia usług w centrum handlowym w Łodzi w celu zapewnienia usług telefonicznych i dostępu do internetu dla klientów na terenie Centrum, zawierając z nimi umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych.

"XL Telekom wystąpiła o przeniesienie 499 numerów używanych na podstawie ww. umowy do sieci innego operatora. Netia odmówiła przeniesienia numerów, powołując się na charakter umów zawartych z XL Telekom, które nie były jej zdaniem umowami abonenckimi, ale umowami międzyoperatorskimi z udostępnieniem numeracji. W związku z tym, zdaniem Netii, XL Telekom nie przysługiwały uprawnienia do przeniesienia przydzielonych numerów" - czytamy dalej.  

Zobacz także: Netia prezentuje wyniki za rok 2018

W wyniku przeprowadzonego postępowania prezes UKE stwierdził, że Netia zawarła z XL Telekom umowy abonenckie, a nie umowy międzyoperatorskie z udostępnieniem numeracji. Dlatego XL Telekom przysługiwał status abonenta i tym samym była uprawniona do przeniesienia numerów. Z tego powodu Netia odmawiając przeniesienia 499 numerów naruszyła Prawo telekomunikacyjne i podlegała karze zgodnie z art. 209 ust. 1 pkt 16., podsumowano. 

Netia to operator telekomunikacyjny, dostawca usług telewizyjnych, internetu stacjonarnego oraz mobilnego, telefonii stacjonarnej, a także telefonii komórkowej. Spółka jest notowana na GPW od 2000 r. Głównym akcjonariuszem (65,98% kapitału) jest Cyfrowy Polsat. 

ISBnews

  
  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Bloober Team SA, Piotr Babieno - Prezes Zarządu, #315 ZE SPÓŁEK   Paweł Szczepanik przedstawia: DŁUGOTERMINOWA ANALIZA INDEKSÓW mWIG40 i sWIG80 | Analiza techniczna
 

Notowania NETIA
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes