Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

Prezes ZUS: e-składka poprawiła dyscyplinę płatników

17.07.2018 15:56  Firma
Prezes ZUS: e-składka poprawiła dyscyplinę płatników 145 miliardów 900 milionów złotych wpłacono do ZUS w ramach e-składki - poinformowała Informacyjną Agencję Radiową prezes Zakładu profesor Gertruda Uścińska. Wyjaśniła, że jest to więcej o 10 procent niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Z e-składki - czyli indywidualnego przelewu na indywidualny rachunek zamiast kilku odrębnych wpłat na poszczególne fundusze - przedsiębiorcy korzystają od 1 stycznia. Prezes Uścińska dodaje, że wprowadzenie e-składki znacznie poprawiło dyscyplinę płatników dzięki czemu wpływy ze składek spokojnie wystarczają na pokrycie około 80 procent wydatków FUS.

Według prezes ZUS, dzięki e-składce uporządkowano nie tylko wpłaty bieżące, ale też w większości udało się uregulować sytuacje, w których płatnicy mieli w ZUS-ie zadłużenie. Bieżące wpłaty osób, które miały bądź mają zaległości składkowe wpływają w pierwszej kolejności na najstarsze zaległości. Prezes zwróciła też uwagę, że dzięki wprowadzeniu jednego indywidualnego rachunku jest mniej błędów we wpłatach. O ile wcześniej co miesiąc było kilkadziesiąt przelewów z błędami, to obecnie miesięcznie jest ich nie więcej niż 20.

Wprowadzenie e-składki chwalą też przedsiębiorcy, którzy nie muszą już odprowadzać oddzielnych składek na ubezpieczenie społeczne, składki zdrowotnej i na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych czy Fundusz Emerytur Pomostowych. Podkreślają, że jeden przelew na łączną kwotę wszystkich składek to bardzo dobre rozwiązanie.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes