Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

Realizacja Projektu Polimery Police silnym wzmocnieniem strategii dywersyfikacji biznesu Grupy Azoty i impulsem dla rozwoju polskiej gospodarki

07.05.2019 10:05  Firma
Realizacja Projektu Polimery Police silnym wzmocnieniem strategii dywersyfikacji biznesu Grupy Azoty i impulsem dla rozwoju polskiej gospodarki
Grupa Kapitałowa Grupa Azoty, jeden z wiodących koncernów branży chemicznej w Europie, dzięki rozpoczęciu produkcji polipropylenu w ramach planowanego Projektu Polimery Police, oczekuje istotnej dywersyfikacji sprzedaży i wzrostu udziału segmentu tworzyw do ponad 30 proc. skonsolidowanych przychodów w 2024 roku (bez uwzględnienia przychodów związanych ze zrealizowaną akwizycją Compo Expert).

Wzmocnienie zaangażowania w rozwój obszarów niezwiązanych z produkcją nawozową pozwoli na dywersyfikację przychodów  i ograniczy zjawisko sezonowych wahań popytu na produkty Grupy. Projekt będzie mieć także strategiczne znaczenie dla polskiej gospodarki – pozwoli istotnie zredukować ujemny bilans handlowy w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność energetyczno-surowcową kraju.

Celem Projektu Polimery Police, realizowanego przez spółkę celową PDH Polska będącą spółką zależną Grupy Azoty oraz Grupy Azoty Police, jest budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego obejmującego instalację do produkcji propylenu, instalację do produkcji polipropylenu, terminal przeładunkowo-magazynowy (gazoport), infrastrukturę logistyczną oraz odpowiednie instalacje pomocnicze. W wyniku realizacji projektu Polimery Police powstanie kompleks chemiczny o zdolności produkcyjnej do 437 tys. ton polipropylenu rocznie. 
- Realizacja inwestycji Polimery Police to ważny krok zarówno dla Grupy Azoty, jak i dla polskiego sektora chemicznego. Inwestycja oznacza realną dywersyfikację biznesu o perspektywiczny i silnie rozwijający się rynek tworzyw sztucznych, zwłaszcza polipropylenu. Tym samym zakładamy, iż udział segmentu tworzyw sztucznych wzrośnie w ciągu kilku lat do ponad 30 proc. skonsolidowanych przychodów całej Grupy, wobec blisko 16 proc. w 2018 roku. W kwietniu wybraliśmy generalnego wykonawcę projektu, a w II połowie roku 2019 spodziewamy się podpisania umów kredytowych, aby móc ruszyć z budową kompleksu w I kw. 2020 roku - mówi dr Wojciech Wardacki, Prezes Zarządu Grupy Azoty. 
 
Do kompleksowej realizacji Projektu Polimery Police według formuły "pod klucz" za cenę ryczałtową wybrany został Hyundai Engineering Co. Całkowita wartość nakładów inwestycyjnych (CAPEX) wymagana do wybudowania całej instalacji, nie powinna przekroczyć ok. 1,18 mld EUR, co stanowi kluczową wartość dla PDH Polska i jej spółek właścicielskich. Z kolei łączne nakłady szacowane są na nie więcej jak ok. 1,52 mld EUR, jednakże wynikają one z realizacji inwestycji w formule project finance i obejmują niezbędne rezerwy. PDH Polska zakłada również wykorzystanie dodatkowego finansowania obrotowego w kwocie do ok. 176 mln USD.
 
- Dogodna lokalizacja rozbudowanego kompleksu chemicznego w Policach jest korzystna zarówno pod kątem dostaw surowca, tj. propanu i etylenu drogą morską, dając nam elastyczność przy realizacji dostaw z różnych stron geograficznych, jak i sprzedaży produktów finalnych. Odbiorcy z Europy Środkowej zyskają istotnego partnera w dużo bliższej odległości niż dostawcy zlokalizowani głównie w Europie Zachodniej. Zakładamy, że to będzie nasz kluczowy kierunek sprzedaży. Z drugiej strony, bliskość Morza Bałtyckiego, to szansa dla nas na dodatkową sprzedaż polipropylenu drogą morską bliskiego zasięgu do odbiorców, z którymi dotychczas nie mieliśmy relacji – dodaje dr Andrzej Niewiński, Prezes Zarządu PDH Polska. 

Zobacz także:  Akcjonariusze Grupy Azoty Police zatwierdzili emisję akcji wspierającą realizację planów inwestycyjnych
 
Dzięki osiągniętym w ostatnich tygodniach istotnym postępom w zakresie budowy struktury finansowania Polimerów Police, Grupa Azoty jest coraz bliżej wypracowania jego docelowej formuły.  W kwietniu br. akcjonariusze Grupy Azoty Police zdecydowali o przeprowadzeniu oferty publicznej z prawem poboru o wartości ok. 1 mld zł. Wstępne deklaracje dotyczące inwestycji kapitałowej (wniesienie wkładu na kapitał zakładowy) złożył Hyundai Engineering Co., Ltd. oraz Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation. Podmioty te wyraziły swoje zainteresowane rozpoczęciem negocjacji w celu objęcia akcji PDH Polska o wartości odpowiednio do kwot 80 i 50 mln USD.

Listy intencyjne pozostają ważne do 12 października 2019 r. Doszło również do podpisania listu intencyjnego między Grupą Azoty a Grupą Lotos dotyczącego potencjalnego udziału Grupy Lotos w finansowaniu Projektu Polimery Police i objęcia przez nią nowych akcji w kapitale zakładowym PDH Polska oraz wniesienia wkładu pieniężnego na kapitał zakładowy PDH Polska o wartości do 500 mln zł. 
 
Obie kluczowe instalacje – PDH (produkcja propylenu) oraz PP (produkcja polipropylenu) - zostały zaprojektowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii (odpowiednio: Oleflex firmy UOP należącej do koncernu Honeywell oraz Unipol firmy Grace Technologies) umożliwiających wysoką elastyczność produkcji i dostarczanie szerokiej gamy rodzajów polipropylenu.
 
Inwestycja istotnie poprawi pozycję Polski wśród europejskich producentów tworzyw sztucznych, która dołączy do czołowych producentów polipropylenu w Europie oraz stanie się największym producentem w regionie CEE (produkcja ok. 700 tys. ton). Tym samym realizacja Projektu istotnie przyczyni się do redukcji ujemnego bilansu handlowego w segmencie tworzyw sztucznych i pozwoli na zwiększenie sprzedaży eksportowej. Polimery Police to także wzrost niezależności energetyczno-surowcowej kraju poprzez oddanie nowego terminalu paliw płynnych.
 
Grupy Azoty 


Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
#BIZNESwDRODZE, odcinek 4, Bartosz Kazimierczuk, Tower Investments SA   Vantage Development SA Okiem ANALITYKA #42, Wojciech Bartosik
 

Notowania GRUPAAZOTY
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes