Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

Rząd: instytucje finansowe będą mogły sprawdzić niekaralność pracowników

14.02.2018 04:11  Firma
Rząd: instytucje finansowe będą mogły sprawdzić niekaralność pracowników Instytucje finansowe będą mogły sprawdzić, czy ich kandydat do pracy nie jest karany. Taką możliwość zakłada projekt ustawy, którym dziś zajmie się rząd. Początek posiedzenia zaplanowano na 10:30.

Według nowych przepisów, pracodawca będzie mógł oczekiwać od kandydata do pracy informacji, czy został on skazany prawomocnym wyrokiem na przykład za przestępstwa przeciwko dokumentom, mieniu, ochronie informacji, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi czy papierami wartościowymi.

Pracodawca będzie miał prawo zażądać oświadczenia bądź zaświadczenia, przy czym będzie musiał sfinansować potencjalne koszty zaświadczenia.

Jak informuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, dzięki projektowi ustawy o zasadach badania niekaralności kandydatów ubiegających się o zatrudnienie w podmiotach sektora finansowego firmy będą mogły sprawdzać karalność kandydatów do pracy. Jak podkreśla resort, chodzi w szczególności o stanowiska związane z zarządzaniem mieniem pracodawcy lub osób trzecich oraz dostępem do informacji prawnie chronionych lub wymagających podejmowania decyzji obarczonych wysokim ryzykiem.

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmie się także projektem nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej oraz Kodeksu karnego wykonawczego. Wnioskodawcą tych projektów jest ministerstwo sprawiedliwości.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes