Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

Sejm uchwalił "mały ZUS" dla jednoosobowych firm

20.07.2018 15:01  Firma
Sejm uchwalił "mały ZUS" dla jednoosobowych firm Sejm uchwalił ustawę obniżającą składki na ubezpieczenia społeczne osób wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę. Z tak zwanego "małego ZUS" skorzysta ponad 173 tysiące jednoosobowych firm, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają dwóch i pół minimalnych wynagrodzeń.

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała, że ustawa po raz pierwszy od ponad 20 lat kończy z dyskusją na temat ryczałtowego ZUS-u i wprowadza proporcjonalność obciążeń, zależnie od tego na jakim etapie rozwoju jest dana firma i w zależności od przychodów osiąganych przez przedsiębiorcę.

Sejm odrzucił poprawki opozycji, które zmierzały między innymi do zniesienia obciążeń podatkowych dla młodych ludzi rozpoczynających działalność gospodarczą.

Zdaniem posła PO Arkadiusza Marchewki z "małego ZUS" skorzysta zaledwie 9 procent przedsiębiorców funkcjonujących w gospodarce, a zmiany mają głównie znaczenie propagandowe.

Do tej wypowiedzi odniosła się minister Emilewicz przypominając o podwyższeniu przez koalicję PO-PSL podatku VAT oraz stawki rentowej. Podkreśliła, że dla jednoosobowych firm "mały ZUS" oznacza realne korzyści. Obecnie niezależnie od przychodu przedsiębiorcy płacą jednakową składkę na ZUS. Ustawa ma wejść w życie od początku przyszłego roku.

Za ustawą zagłosowało 426 posłów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.


IAR  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes