Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

Szkolenia dla pracowników: firmy sięgają po e-learning

09.04.2014 14:58  Firma
Szkolenia dla pracowników: firmy sięgają po e-learning Najpopularniejszym benefitem oferowanym przez firmy swoim pracownikom są szkolenia. Na tradycyjne formy takie jak warsztaty decyduje się 90% firm, na wykłady 80%. Jednak coraz bardziej na popularności zyskują szkolenia online. Jak podkreślają przedstawiciele Onex Group, producenta e-szkoleń z programów Microsoft, e-learning umożliwia zdobywanie wiedzy o dowolnej porze i w dowolnym miejscu, pozwalając przy tym oszczędzić czas i pieniądze związane z rozwojem pracowników.

Z badania1 przeprowadzonego przez Fundację Obserwatorium Zarządzania wynika, że wzrost zainteresowania internetowymi formami szkoleń jest znacznie większy niż tradycyjnymi. Na nagrania audio/video w 2013 r. zdecydowało się aż 65% zapytanych film, podczas gdy rok wcześniej było ich o połowę mniej. Szkoleniami multimedialnymi, które oferujemy w naszej firmie, zainteresowało się o 12% więcej pracodawców niż rok wcześniej. Widzimy zatem, że wzorem Europy Zachodniej, w Polsce mamy do czynienia z dynamicznym rozwojem edukacji elektronicznej w Polsce – mówi Jakub Hryciuk, dyrektor zarządzający Onex Group. Tradycyjne narzędzia takie jak warsztaty i wykłady uzyskały tylko kilkuprocentowe wzrosty.

E-learning na tak


Największą zaletą szkoleń online, która powoduje, że przedsiębiorcy skłaniają się do tej formy edukacji, są niższe koszty. W porównaniu do tradycyjnego szkolenia, na przykład dotyczącego zdobycia lub pogłębienia wiedzy na temat programów pakietu MS Office, poziom nakładów finansowych na szkolenie multimedialne na dedykowanej platformie e-learningowej jest kilka razy niższy – mówi Jakub Hryciuk. Dodatkowo, liczba osób biorących udział w szkoleniach online jest dużo wyższa, co za tym idzie pracodawca nie musi dokonywać wyboru, kto może skorzystać z kursu a kto nie – dodaje Hryciuk. Z punktu widzenia pracownika, niewątpliwie zaletą tego narzędzia jest możliwość uczenia się w dowolnie wybranym przez siebie czasie.

E-learning na nie

Jeśli chodzi o minusy elektronicznej edukacji, na pierwszym miejscu możemy wskazać brak motywacji i zdyscyplinowania się do udziału w szkoleniu. Nie mamy narzuconych godzin ani miejsca odbywania się kursów, więc sami musimy je zaplanować. A to nie jest takie łatwe przy dużej liczbie obowiązków służbowych i prywatnych. Jednak czasami przedsiębiorcy, którym zależy, żeby ich pracownicy rzeczywiście ukończyli dane szkolenie, na koniec wymagają zaliczenia testu, który zweryfikuje zdobytą wiedzę – mówi przedstawiciel Onex Group. Warto także podkreślić, że wadą e-learningu jest brak możliwości rozmowy uczestnika z prowadzącym, problemy techniczne, na przykład związane z łączem internetowym lub po prostu niechęć osób do szkoleń online.

Przyszłość edukacji elektronicznej

Po kilku latach dekoniunktury gospodarczej polskie firmy rozsądniej zarządzają swoimi budżetami i w związku z tym intensywniej poszukują optymalizacji kosztów. W związku z tym, że najważniejszą zaletą szkoleń online jest ich koszt, pracodawcy w 2014 r. i kolejnych latach jeszcze częściej będą stawiać właśnie na tę formę edukacji swoich pracowników – podsumowuje Jakub Hryciuk. Prawie połowa zapytanych przez Fundację Obserwatorium Zarządzania zadeklarowała, że w tym roku planuje szkolenia na platformie multimedialnej, co oznacza kilkunastoprocentowy wzrost w porównaniu do 2013 r. (odpowiednio 48% i 36%).

Onex Group

au


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com
biznes