Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

TXM złożył wniosek o ogłoszenie upadłości z przyczyn formalnych

29.04.2019 08:57  Firma
TXM złożył wniosek o ogłoszenie upadłości z przyczyn formalnych TXM złożył wniosek o ogłoszenie upadłości z przyczyn formalnych, wynika z komunikatu spółki.

"Wobec przedłużającego się oczekiwania na rozpatrzenie wniosku o restrukturyzację, z przyczyn formalnych, była zmuszona do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Jednocześnie został złożony wniosek o wstrzymanie jego rozpoznania do czasu wydania prawomocnego orzeczenia w sprawie wniosku restrukturyzacyjnego" - czytamy w komunikacie.

Zarząd spółki podkreśla, że działanie to ma charakter formalno-techniczny i jest przekonany, że restrukturyzacja pozwoli usprawnić funkcjonowanie sieci oraz zapewnić stabilizację jej sytuacji finansowej w przyszłości.

"Z powodu przedłużającego się rozpoznania wniosku restrukturyzacyjnego, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa musieliśmy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Wraz z nim złożyliśmy także wniosek o wstrzymanie rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości do czasu rozstrzygnięcia w sprawie wniosku o restrukturyzację. Oznacza to, że najpierw sąd zweryfikuje, czy postępowanie układowe się powiedzie i do tego czasu nie będzie się w ogóle zajmował tym wnioskiem o upadłość" - powiedział wiceprezes TXM Marcin Łużniak, cytowany w komunikacie.

Zobacz także: TXM ma umowę o utrzymaniu status quo z PKO BP i ING BSK do 31 maja br.

"Złożenie tego wniosku nic nie zmienia w naszym podejściu. Czekamy z niecierpliwością na otwarcie przyspieszonego postępowania układowego i wierzymy, że to jedyny słusznie obrany kierunek w obecnej sytuacji. W tej chwili TXM w sposób normalny prowadzi bieżącą działalność. Na bieżąco mamy także zapewnione źródła finansowania ze strony współpracujących z nami banków" – dodał wiceprezes.

Założenia restrukturyzacji spółki opierają się na eliminacji nierentownych obszarów działalności, czyli operacji zagranicznych i wybranych sklepów w Polsce, a także na lepszym dopasowaniu oferty do potrzeb docelowych klientów. W obszarze restrukturyzacji finansowej spółka będzie dążyła do zawarcia układu z wierzycielami, dodano także.

"W ciągu ostatnich 3 tygodni odbyliśmy wiele spotkań i rozmów z naszymi dostawcami. Od wielu z nich otrzymaliśmy mocne sygnały poparcia i gotowości do dalszej współpracy oraz dostaw towarów, pomimo obecnej sytuacji spółki. To bardzo wymiernie wskazuje na duże szanse powodzenia procesu restrukturyzacji" - powiedziała wiceprezes TXM Agnieszka Smarzyńska, cytowana w komunikacie.

W przygotowaniu planu naprawczego pomagają spółce akcjonariusze oraz eksperci z Ernst & Young.

Efekty ich prac powinny być znane do połowy maja br. Z kolei do końca maja TXM zamierza przedstawić wszystkim wierzycielom ostateczny plan restrukturyzacji.

"Jesteśmy przekonani, że wspólnie opracujemy skuteczny i trwały plan przywrócenia TXM na ścieżkę rozwoju" - podsumował Łużniak.

Sieć TXM na koniec marca składała się z 375 sklepów własnych o łącznej powierzchni 100 tys. m2.

Grupa TXM jest właścicielem sieci TXM textilmarket - drugiej największej na polskim rynku sieci odzieżowych sklepów dyskontowych. Jego większościowym akcjonariuszem jest Redan. Spółka jest notowana na GPW od grudnia 2016 r. Redan opiera się na dwóch filarach: dyskontowym (sieć sklepów Textilmarket) oraz modowym (marki Top Secret, Troll oraz - od 2011 r. - Drywash). Od 2003 roku spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
BILANS, czyli podsumowanie miesiąca na rynku funduszy inwestycyjnych: III. 2019   Popytowe podejście do innowacji
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes