Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

Tauron testuje blockchain przy handlu emisjami CO2

01.03.2019 10:24  Firma
Tauron testuje blockchain przy handlu emisjami CO2 Zastosowanie technologii blockchain przy handlu emisjami CO2 to temat hackathonu zorganizowanego w Krakowie przez Tauron. To pierwszy w Polsce blockchainowy hackathon dotyczący branży energetycznej, podała spółka.

"Podczas hackathonu dziesięć zespołów stanie przed wyzwaniem stworzenia rozwiązania opartego o blockchain, które zabezpieczy transakcję spot na rynku handlu emisjami CO2" - czytamy w komunikacie.

Hackathon organizowany jest we współpracy z firmą R3, której eksperci udostępnią zespołom uczestniczącym w wydarzeniu swoją platformę CORDA. Oparta o blockchain platforma jest już wykorzystywana w wielu branżach - od usług finansowych przez opiekę zdrowotną, po logistykę, ubezpieczenia czy energetykę. CORDA pozwala na rejestrację, zarządzanie i wykonanie umów w doskonałej synchronizacji pomiędzy wszystkimi stronami. Eksperci brytyjskiej firmy podzielą się także swoimi doświadczeniami wspierając zespoły podczas tworzenia prototypowych rozwiązań, które mogą zostać wykorzystane przy handlu emisjami CO2, podano także. 

Zobacz także: Tauron będzie informował o awariach energetycznych w systemie RSO

Tauron zapewnił, że wykorzystanie technologii blockchain to inicjatywy wpisane w strategiczną agendę badawczą Tauron, czyli swoistą "mapę drogową" w dziedzinie badań, rozwoju i innowacji, które grupa chce realizować.

W ubiegłym roku Tauron przeprowadził szczegółową analizę dotyczącą zasadności wdrożenia blockchain w grupie. Opracowane wyniki wskazały duży potencjał wykorzystania tej technologii w takich obszarach jak handel, inteligentne usługi sieciowe, energetyka rozproszona, obieg i zarządzanie dokumentacją, bilansowanie mocy, śledzenie pochodzenia surowców energetycznych w łańcuchu dostaw czy elektromobilność.

Technologia blockchain budzi zainteresowanie firm energetycznych ze względu na dużą odporność na działania hakerskie. Jest to możliwe dzięki tworzeniu przez blockachain łańcucha danych rozproszonych w różnych bazach, a każda zmiana tak zapisanych informacji wymaga uzgodnienia z wszystkimi ogniwami, wyjaśniono w komunikacie.

R3 to globalne konsorcjum ponad 150 banków i instytucji finansowych tworzących platformę blockchain CORDA. Współpracuje z szerokim ekosystemem partnerów składającym się z ponad 300 członków z wielu branż, zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego. Globalny zespół złożony z ponad 190 specjalistów w 13 krajach wdraża rozwiązania zmieniające setki procesów biznesowych.

Zobacz także: Tauron przyłączył ponad 8 tys. mikroinstalacji OZE w 2018 r.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W 2018 r. grupa miała 18,12 mld zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Bloober Team SA, Piotr Babieno - Prezes Zarządu, #315 ZE SPÓŁEK   Omnichannel przyszłością rynku finansowego
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes