Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma

Widzisz je? Znaki BHP są wszędzie

23.08.2019 13:39  Firma
Widzisz je? Znaki BHP są wszędzie Znaki BHP otaczają nas właściwie wszędzie. Jesteśmy do nich tak przyzwyczajeni, że na co dzień nawet nie zwracamy na nie uwagi. Wtapiają się w tło, nawet jeśli nie pasują stylistycznie do wystroju wnętrza. Znaki ewakuacyjne oraz instrukcje stanowiskowe BHP zaprojektowane są w taki sposób, aby przekaz został zrozumiany przez każdego w możliwie jak najkrótszym czasie.


Znaki ewakuacyjne – piktogramy szybkiej reakcji

Znaki graficzne to uniwersalny język obrazkowy, który przekracza barierę językową. To kod, który jest prosty i czytelny. Kontrastowe kolory przyciągają wzrok, działają na podświadomość. W każdym budynku użyteczności publicznej oraz z dbałości o bezpieczeństwo w zakładzie pracy wyznaczona jest droga ewakuacyjna, która oznakowana jest specjalnymi tablicami z napisem „Wyjście ewakuacyjne” oraz strzałkami wskazującymi drogę. Zielone tło, biały napis lub symbol. Nawet jeśli nie znamy planów budynku, w którym się znajdujemy, w sytuacji zagrożenia, będziemy wiedzieli, którędy mamy iść, aby jak najszybciej dotrzeć do wyjścia.

Piktogramów używano już w pradziejach jako zapisów mnemotechnicznych. Miały upamiętnić ważne dla społeczności wydarzenia – na przykład polowania, pożar, śmierć wodza etc. Pismo obrazkowe – hieroglify – stosowane w starożytnym Egipcie oraz Mezopotamii dają nam możliwość poznania tamtych społeczności. Kody kulturowe zmieniają się wraz z upływem czasu, są też zależne od kręgu kulturowego. Strzałki jednak zawsze będą wskazywać drogę, a przekreślony symbol ogniska będzie oznaczał zakaz rozpalania ognia. Znaki piktograficzne dotyczą prostych rzeczy – zakazów lub oznaczeń drogi ewakuacyjnej. Gdy widzimy żółty trójkąt z wykrzyknikiem, wiemy, że oznacza niebezpieczeństwo. Znaki ostrzegawcze BHP z opisem uściślają, czego dotyczy zagrożenie – czy mamy do czynienia z substancją rakotwórczą, polem elektromagnetycznym czy szybem windy. Jednak widząc wykrzyknik na znaku, automatycznie wiemy, że mamy być czujni i nawet, jeśli nie posługujemy się językiem, w którym jest opis poniżej znaku, poprawnie rozumiemy przekaz.

Bezpieczeństwo w domu i w pracy

Każda placówka ma swoją specyfikę. W zakładach przemysłowych znajduje się wiele maszyn, których nieumiejętna obsługa może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia użytkownika. Instrukcje stanowiskowe BHP w czytelny sposób informują o sposobie użytkowania maszyn. Komunikaty typu „praca pod wysokim napięciem”, „nie używać ognia”, „substancje toksyczne”, „nie wkładać rąk”, „ryzyko przytrząśnięcia” są proste i zrozumiałe przez każdego. Normy BHP nie są sztucznie stworzonymi przepisami – to zasady, których stosowanie faktycznie zwiększa bezpieczeństwo. W sklepie Świat BHP znajdziemy wszystkie niezbędne informacje o aktualnie obowiązujących przepisach oraz cały asortyment znaków, których potrzebujemy do prawidłowego oznakowania zakładu pracy lub innego miejsca użyteczności publicznej. Znaki są solidne i widoczne w ciemności, dzięki zastosowaniu technologii nadruku fotoluminescencyjnego. Podobnie jak dbamy o bezpieczeństwo w domu, na tych samych zasadach zadbajmy o bezpieczeństwo w pracy.


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


biznes