Jesteś w: Strona główna » Waluty


Kurs funta jest niestabilny. Johnson liczy na wybory w sytuacji z Brexitem

28.10.2019 15:15  Waluty
Kurs funta jest niestabilny. Johnson liczy na wybory w sytuacji z Brexitem

Funt walczył o to, by nie stracić z powodu ponownej niepewności wokół Brexitu po tym, jak Boris Johnson zaproponował wybory powszechne w celu rozwiązania długookresowej sagi. Jednocześnie rynki azjatyckie doświadczyły obniżeń po zasadniczo pozytywnym tygodniu.

Premier zrezygnował z pomysłu opuszczenia Unii Europejskiej w terminie do końca Halloween, ale zaproponował przeprowadzenie krajowego głosowania 12 grudnia , w wyniku którego jego partia konserwatywna otrzymałaby wystarczająco dużo głosów, by ostatecznie zatwierdzić umowę.

Jednak opozycja powiedziała, że zagłosuje tylko wtedy, gdy Wielka Brytania będzie miała gwarancję, że nie opuści UE bez porozumienia. Istnieje więc duża szansa, że jego propozycja wyborcza nie uzyska wsparcia.

Posłowie zdecydują w poniedziałek, czy zgodzić się na wybory. W tym samym czasie Unia Europejska ma ogłosić trzymiesięczne przedłużenie terminu Brexitu.

W tym tygodniu funt spadł poniżej 1,30 USD po raz pierwszy od pięciu miesięcy. Na tle optymistycznych oczekiwań dotyczących uniknięcia Brexitu bez umowy, zmienił kurs w czwartek i utrzymywał się na poziomie 1,2840 USD w Azji. Euro zwiększyło również kurs w stosunku do brytyjskiej jednostki monetarnej.

“Poczucie racjonalnego optymizmu wokół Brexitu spowodowało większą niepewność co do funta, a rynki wysokiego ryzyka w Wielkiej Brytanii zostały zachwiane" powiedział analityk AxiTrader Stephen Innes.

Dodał, że głosowanie krajowe będzie równoznaczne z referendum w sprawie strategii na Brexit Johnsona.

Forex Rynki kapitałowe zmieniają się od samego rana. Inwestorzy monitorują rozwój wydarzeń w Westminsterze, w oczekiwaniu na posunięcia w rozmowach handlowych pomiędzy USA a Chinami.

Optymizm, że dwójka największych krajów gospodarczych określi szczegóły umowy do następnego miesiąca, pomógł w tym tygodniu wesprzeć akcje.

Nadal jednak istnieją obawy, że negocjacje mogą zostać przerwane w ostatniej chwili. Amerykański projekt ustawy o ochronie praw obywatelskich w Hongkongu jest ostatnią przeszkodą na drodze.

Ustawa może wycofać specjalny status handlowy Hongkongu, chyba że Departament Stanu zaświadczy, że władze miejskie przestrzegają praw człowieka i praworządności.

Senatorowie wyrażą swoją zgodę po tym, jak ustawa zostanie zaakceptowana przez ich kolegów z Izby Reprezentantów. Jednak Chiny zagroziły odwetem, jeśli ustawa zostanie przyjęta.

Do tego dochodzą komentarze wiceprezydenta Mike'a Pence'a, który wyraził wsparcie wobec prodemokratycznych protestów w Hongkongu i skrytykował zachowanie handlowe Chin.

"Prawdziwym katalizatorem wzrostu ryzyka jest głosowanie w Senacie nad ustawą o Hongkongu. Chiny już poinformowały, że podejmą środki odwetowe, jeżeli ustawa zostanie przyjęta" mówi Rodrigo Catril z Narodowego Banku Australii.

Zwrócił jednak uwagę, że w przeszłości już udawało się osiągać porozumienia w kwestiach takich, jak Huawei.

"Problem Hongkongu jest zasadniczo większy niż kwestia z Huawei. Może też zająć kolejną pozycję w liście problemów między USA a Chinami, wraz z konfliktem handlowym."

Akcje na giełdach w Hongkongu i Szanghaju spadły o 0,5% w sesji porannej, podczas gdy giełda w Tokio przebiła się przez granicę trendu bocznego.

Akcje na rynkach w Tajpej i Dżakarcie spadły 0,2 %. Natomiast Sydney, Singapur i Wellington wykazały pozytywną dynamikę.

Kluczowe liczby. Około 02:30 GMT

 • Tokio - Nikkei 225: FLAT na 22747.08 (przebicie się)
 • Hongkong - Hang Seng: W DÓŁ o 0.5 % do 26,668.42
 • Shanghai - Composite: W DÓŁ o 0.5 % do 2,925.05
 • Euro/funt: W GÓRĘ do 86.46 pensów z 86.41 pensów o 20:45 GMT
 • Funt/dollar: W DÓŁ do $1.2844 z $1.2846
 • Dolar/jen: W DÓŁ z 108.64 do 108.66 jen
 • Euro/dolar: W GÓRĘ na $1.1105 from $1.1101
 • West Texas Intermediate: W DÓŁ 20 centów na $56.03 za baryłkę
 • Brent North Sea crude: W DÓŁ 22 centów na $61.45 za baryłkę
 • New York - Dow: W DÓŁ 0.1 procent na 26,805.53 (zamknij)
 • London - FTSE 100: W GÓRĘ 0.9 procent na 7,328.25 (zamknij)

Źródło artykułu: Maxitrade.com .


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty