Jesteś w: Strona główna » Waluty


Polska do Trybunału Sprawiedliwości. Ropa w górę

21.12.2017 11:46  Waluty
Polska do Trybunału Sprawiedliwości. Ropa w górę
Zgodnie z oczekiwaniami Unia Europejska wchodzi na wojenną ścieżkę w sprawie niezależności polskiego sądownictwa. Spadają zapasy ropy naftowej w USA. REforma podatków przeszła przez amerykański Kongres.
 
Konflikt Warszawy z Brukselą
 
To, że zmiany w polskim systemie sądowniczym nie podobają się Unii Europejskiej, nie jest nową informacją. Założenie, że proces ten przejdzie bez większego echa było odważne, aczkolwiek przez długi czas słuszne. Wczoraj sprawa trafiła do Trybunału Sprawiedliwości. Odrzucono również wyjaśnienia polskiego rządu.

Postępowanie w ramach naruszeń niezależności sądownictwa trwa już niemal pół roku i zdaniem ekspertów, szybko się nie skończy. Teoretycznie można teraz nałożyć sankcje na Polskę. Teoretycznie, gdyż Węgrzy i tak zawetują działania przeciwko Polsce. W mediach zamieszanie jest bardzo duże, a jak reagują rynki? Patrząc na EUR/PLN reakcji nie widać wcale. Inwestorzy wolą konkrety niż emocje, a tych jeszcze długo w tej sprawie nie będzie, o ile w ogóle się pojawią.

Gwałtowne spadki zapasów ropy
 
Wczorajsze dane na temat tygodniowej zmiany zapasów w USA pokazują gwałtowny spadek. Analitycy spodziewali się redukcji o 3,5 miliona baryłek, okazało się, że ubyło aż 6,5 miliona. W rezultacie ostatniej serii spadków zapasy są najniższe od dwóch lat. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę, że tak wysokie zapasy utrzymywano w Stanach w ciagu ostatniej dekady tylko przez ostatnie trzy lata. Dane spowodowały wzrost cen ropy, ale nie tak duży jak możnaby się spodziewać. Czarne złoto zyskało na wartości około pół dolara za baryłkę.
 
Reforma podatków przeszła ponownie przez Kongres
 
Przez drobne zmiany amerykańska reforma podatków musiała wrócić ponownie do Kongresu. Na szczęście dla Republikanów głosowanie okazało się formalnością. Warto zwrócić uwagę, że w pakiecie ze zmiana podatków zniesiono obowiązek ubezpieczenia medycznego. Był to cios w Obamacare, system ubezpieczeń medycznych, którego nie udało się Donaldowi Trumpowi usunąć pomimo wygranych wyborów. Pomimo tego sukcesu dolar pozostaje od kilku dni w niełasce inwestorów. W ciągu dwóch dni stracił około 1% względem euro.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
12:00 - Wielka Brytania - sprzedaż detaliczna wg. CBI,
16:00 - USA - sprzedaż domów na rynku wtórnym,
22:45 - Nowa Zelandia - PKB.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty