Jesteś w: Strona główna » Waluty


Skąd się biorą rezerwy walutowe?

20.06.2007 12:30  Waluty
Skąd się biorą rezerwy walutowe?

Materiał pochodzi z Portalu Edukacji Ekonomicznej NBPortal.pl

Media zwykle regularnie opisują i omawiają kolejne dane o poziomie rezerw dewizowych. Ale skąd się one właściwie biorą?

Czym są rezerwy walutowe?

Rezerwy walutowe można określić jako zasób walut obcych, zagranicznych papierów wartościowych i złota zarządzany przez bank centralny. Wbrew pozorom, rezerwy walutowe (określane też mianem dewizowych) nie są żadnymi dodatkowymi pieniędzmi do wykorzystania w gospodarce. Rezerwy NBP powstały bowiem przez zamianę skupowanych przez bank walut obcych i zakupionych papierów wartościowych na wyemitowane złote, które już funkcjonują na rynku. Takie rezerwy mają wszystkie państwa posiadające wymienialny pieniądz.

Skąd się wzięły rezerwy walutowe?

Na początku polskich przemian gospodarczych, rezerwy walutowe były bardzo skromne. Jednak, wraz z postępem reform i otwieraniem Polski na świat, do naszego kraju napływał kapitał zagraniczny. Bank centralny zamieniał dolary, marki i franki zachodnich biznesmenów na złote, za które kupowano kolejne prywatyzowane przedsięborstwa. Dlatego największy przyrost polskich rezerw walutowych miał miejsce w latach 90-tych. Trzeba przypomnieć, że wtedy, zgodnie z obowiązującym wówczas prawem dewizowym, eksporterzy i banki mieli obowiązek odsprzedaży walut obcych bankowi centralnemu. Od roku 1998 przyrost rezerw walutowych był już umiarkowany - wynikał głównie z różnic kursowych (czyli zmian wzajemnych notowań walut obcych) i efektów zarządzania rezerwami.

Co się dzieje z rezerwami walutowymi?

Zarządzanie rezerwami walutowymi jest jednym z podstawowych zadań Narodowego Banku Polskiego. Zarządzaniem rezerwami zajmuje się Departament Operacji Zagranicznych NBP. Natomiast generalne zasady inwestowania rezerw określa i akceptuje Zarząd NBP.

Rezerwy dewizowe są inwestowane, tak by przy zachowaniu najwyższego możliwego stopnia bezpieczeństwa, uzyskać maksymalny możliwy dochód.

Źródła:
- Nugee John, Foreign Exchange Reserves Management, Centre for Central Banking Studies, Bank of England,
- NBP


Autor artykułu
Wojciech Majerkiewic

Copyright by Portal Edukacji Ekonomicznej NBPortal.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty