Jesteś w: Strona główna » Waluty


Słaby początek roku dla złotego

08.01.2012 12:35  Waluty
Słaby początek roku dla złotego Ekonomiści prognozują, że Polaków czekają wyższe raty kredytów i droższe wakacje. Powodem będzie spodziewane w pierwszej połowie roku osłabienie złotego, któremu zaszkodzi kryzys w strefie euro.

Polska waluta nie jest już chroniona tak bardzo jak pod koniec ubiegłego roku interwencjami banku centralnego i BGK, które pilnowały kursu ze względu na wysokość długu publicznego. Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek uważa, że wprawdzie złoty będzie chwilowo zyskiwał na wartości, ale europejskie problemy finansowe będą go z czasem skutecznie osłabiały. Jej zdaniem zwłaszcza ewentualne pogorszenie sytuacji w strefie euro może poważnie zaszkodzić złotemu.

Analityk ING TFI Paweł Cymcyk dodaje, że nasza waluta nie będąc chroniona już interwencjami jest bardziej podatna na działania tych, którzy będą chcieli zarobić na jej osłabieniu. Dlatego, kiedy tylko nadarzy się okazja, spekulanci na pewno zagrają na osłabienie polskiej waluty - dodaje. Pierwszy tydzień stycznia przyniósł osłabienie złotego. Euro kosztuje 4 złot 49 groszy, dolar 3 złote 53 grosze, a za franka szwajcarskiego trzeba płacić 3 złote 69 groszy.

IAR

kk


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • mimo wszystko jednak w złotówkach kredyty są bardziej dostępne niż w walutach obcych...

  ~Agnieszka   (9 stycznia 2012 o 18:39)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Pożyczaj w tym w czym zarabiasz unikniesz nieprzyjemności ze skokami waluty.

  ~Maciek   (9 stycznia 2012 o 16:58)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty