Jesteś w: Strona główna » Waluty


Słowacja w strefie Euro

22.12.2008 15:43  Waluty
Słowacja w strefie Euro
Zagraniczni inwestorzy zainteresowani Słowacją nie mają wątpliwości, iż wprowadzenie Euro zaplanowane na 1 stycznia 2009 będzie miało korzystny wpływ na warunki lokowania kapitału w tym kraju. Eksperci podkreślają, iż Słowacja jest doskonale przygotowana do zmiany waluty a jej gospodarka odniesie liczne korzyści z tego tytułu.

W Sylwestra w Bratysławie odbędzie się wielka impreza, w trakcie której nastąpi oficjalna inauguracja nowej waluty. Wydarzenie to jest częścią szeroko zakrojonej kampanii marketingowej, która ma przyciągnąć do kraju większą liczbę bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W tym roku noworoczna impreza w centrum Bratysławy odbędzie się już po raz dziesiąty. Pierwszy raz będzie finansowana nie tylko przez prywatnych inwestorów, ale także przez Bank Centralny Słowacji.


Zagraniczni inwestorzy coraz częściej wymieniają Słowację jako jeden z najatrakcyjniejszych kierunków inwestycyjnych w 2009 roku. Jej zaletą jest wysoki poziom bezpieczeństwa inwestycyjnego. Analitycy szacują, iż jeszcze przez dwa, trzy lata roczny wzrost cen nieruchomości może dochodzić do 20%. Na tak optymistyczne prognozy pozwala doskonała kondycja gospodarki kraju, silnie uwarunkowana przez eksport, niska inflacja oraz wzrastające płace.

Rynek nieruchomości na Słowacji nie jest jeszcze nasycony, jak ma to miejsce, np. w sąsiadujących z nią Czechach, a ceny nieruchomości są stosunkowo niskie. Wprowadzenie Euro zdaniem ekspertów spowoduje jednak ich znaczny wzrost - tak działo się do tej pory w innych państwach przyjmujących unijną walutę.

Pojawiające się wątpliwości dotyczą jedynie wzrastającej inflacji. Ekonomiści przekonują, iż warunkami pomyślnej adaptacji nowej waluty są: utrzymania niskiego poziomu inflacji, dyscyplina budżetowa oraz konkurencyjność gospodarki.

Jak stwierdził premier Słowacji Robert Fico „Mamy nadzieję, iż przyjęcie Euro będzie kontynuacją drogi sukcesu, jaka rozpoczęła się dla Słowacji w momencie jej przystąpienia do Unii Europejskiej”. Słowacja będzie drugim, po Słowenii, postkomunistycznym krajem, które przyjmie unijną walutę.

Joanna Czekaj
propertymarkets

as

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty