Jak wybrać horyzont inwestycyjny?

29.11.2017 09:22  Fundusze Inwestycyjne
Masz już dość tradycyjnych metod oszczędzania? Lokat i rachunków oszczędnościowych z oprocentowaniem niższym niż poziom inflacji? Jeśli z tego powodu zdecydowałeś, że spróbujesz zainwestować pieniądze inaczej, to pamiętaj, że do większości inwestycji warto dobrze się przygotować. Najlepiej zacząć od wybrania horyzontu inwestycyjnego.

Zastanawiasz się co to jest horyzont inwestycyjny i dlaczego jest taki ważny? W skrócie można powiedzieć, że to przewidywany okres, na jaki planujesz inwestycję. Jeśli twoim celem są studia dziecka, które ma dopiero dwa lata, to oznacza, że kapitał możesz zamrozić na jakieś kilkanaście lat. Jeśli z kolei twoim celem jest emerytura, na którą wybierasz się za dwa lata, to oznacza, że czas przeznaczony na inwestycję jest o wiele krótszy, a to z kolei determinuje zupełnie inną strukturę portfela inwestycyjnego.

Inwestycje podzielone

Ze względu na czas trwania, można wyróżnić trzy typy horyzontu inwestycyjnego. Może on być krótko-, średnio- lub długoterminowy. O inwestycjach krótkoterminowych mówimy wtedy, kiedy przewidujemy, że kapitał będzie nam potrzebny w czasie krótszym niż rok. Może to być związane z remontem, wakacjami czy jakąkolwiek inną potrzebą. Umiejętność przewidywania takich rzeczy, dostrzeżenia horyzontu jest kluczowa, ponieważ dzięki temu wiadomo, że najlepszym sposobem na inwestycje jest zakup instrumentów finansowych, które uznawane są za bezpieczne np. w obligacje. Trzeba się wówczas liczyć z tym, że zysk nie będzie duży, ale za to kapitał będzie stosunkowo bezpieczny. Jeśli plany są odległe, można sobie pozwolić na inwestycje o większym ryzyku, które zwykle związane są z dużymi wahaniami, ale w długoterminowym horyzoncie inwestycyjnym są bardziej atrakcyjne, bo dają szansę na większy zysk.

Zysk, na który warto czekać

Kluczową kwestią w inwestycjach długoterminowych jest oczekiwanie. Trudno przewidzieć, kiedy stopa zwrotu będzie najkorzystniejsza i będą momenty, kiedy sytuacja na rynku będzie źle się odbijać na inwestycji. W takich chwilach nie wolno podejmować pochopnych decyzji i  próbować zamieniać środków na gotówkę, kiedy stopa zwrotu spada. Im dłuższy okres inwestycji, tym mniej odczuwalne są te gorsze okresy. Dlatego właśnie bardziej ryzykowne inwestycje są polecane przy długoterminowym horyzoncie inwestycyjnym.

Złoty środek

Jeśli nie wiesz czy i kiedy będziesz musiał odzyskać zainwestowany kapitał albo masz na myśli cel, który planujesz zrealizować w ciągu najbliższych kilku lat, dobrym rozwiązaniem będzie tzw. dywersyfikacja portfela, czyli rozdzielenie środków na kilka inwestycji o różnym stopniu ryzyka. Część można przeznaczyć na instrumenty uznawane za mniej ryzykowne, np. obligacje, dzięki czemu część kapitału będzie bardziej stabilnie procentować, a część na akcje, które są uznawane za bardziej ryzykowne, ale mogą przynieść wysoką stopę zwrotu. Dobrze się do takiej dywersyfikacji sprawdzają fundusze parasolowe, które ma swojej ofercie np. TFI Esaliens. Rozwiązania takie jak fundusz inwestycyjny ESALIENS Parasol Zagraniczny SFIO pozwalają na swobodne przenoszenie środków między subfunduszami wyodrębnionymi w ramach jednego funduszu inwestycyjnego, bez naliczania za każdym razem podatku od zysku. Podatek ten byłby pobierany dopiero w chwili wycofania środków z funduszu. Jaki jest twój horyzont inwestycyjny i na jaką formę inwestycji się zdecydujesz? Wybór należy do ciebie!  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie