Jesteś w: Strona główna » Inwestowanie » Fundusze Inwestycyjne


Kapitał inwestycyjny płynie do USA i Europy

21.11.2016 13:09  Fundusze Inwestycyjne
Robert Ślepaczuk, szef inwestycji ilościowych Union Investment TFI, komentuje rosnący napływ aktywów do funduszy ETF w Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Napływ kapitału do amerykańskich funduszy ETF, które odwzorowują zachowanie indeksów lub poszczególnych segmentów rynku, trwa nieprzerwanie od 2015 roku. Dotąd postępował w umiarkowanym tempie, jednak od czasu wyborów prezydenckich w USA gwałtownie przyspieszył.

Najwięcej kapitału inwestycyjnego pozyskały fundusze inwestujące w amerykański sektor finansowy, ochrony zdrowia oraz przemysłowy. Ich aktywa powiększyły się aż o 10-20%. Dowodzi to, że w związku z wyborem Donalda Trumpa na prezydenta inwestorzy dostrzegli szansę na zysk. Czy słusznie, okaże się, gdy w 2017 roku republikański prezydent zacznie zamieniać słowa w czyny.
 
Kapitał płynie także do Europy
Od kilku tygodni obserwujemy też napływy do funduszy ETF w Europie. Jest to o tyle ciekawe, że praktycznie przez większą część tego roku kapitał systematycznie odpływał z europejskich rynków akcji. Do powrotu inwestorów skłoniło kilka czynników.
 
Po pierwsze, tegoroczna słabość europejskich giełd do innych, światowych rynków akcji. Po drugie, znacząca poprawa wyników finansowych spółek w III kwartale 2016 roku oraz ich prognoz na 2017 rok. Po trzecie, ostatnio euro osłabiło się do dolara. Jest też prawdopodobne, że europejska waluta jeszcze się osłabi w stosunku do amerykańskiej waluty, z uwagi na możliwe podwyżki stóp procentowych w USA oraz odmienne oczekiwania w kontekście przyszłych działań ECB. To dobra wiadomość dla dużego grona spółek działających w Europie, a przede wszystkim eksporterów. 
 
Robert Ślepaczuk, szef inwestycji ilościowych Union Investment TFI

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie