Raport podsumowujący rynek funduszy emerytalnych we wrześniu

05.10.2017 08:39  Fundusze Inwestycyjne
 Wrzesień upłynął pod znakiem niepewności w sprawie reformy otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Według doniesień prasowych wciąż nie ma porozumienia między resortem finansów i rozwoju co do kształtu zmian. Możliwie nawet, że do likwidacji OFE nie dojdzie za tej kadencji sejmu. Według projektu Mateusza Morawieckiego 25% aktywów z drugiego filaru miałoby trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a pozostałe 75% na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) Polaków.

Tymczasem przeciwnikiem przekazania środków przyszłym emerytom ma być minister rodziny Elżbieta Rafalska, a okazał się nim Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. W rozmowie z PAP przyznał, że najlepszym pomysłem jest rozwiązanie OFE i przeniesienie zgromadzonych środków w całości do ZUS.

Wrzesień przyniósł dalsze wzrosty na światowych giełdach, globalny indeks MSCI zyskał +2,1%. Wzrosty ominęły jednak rynki wschodzące, co można wiązać z zapowiedziami dalszej normalizacji polityki pieniężnej przez amerykański Fed. Spadki dotknęły także warszawski parkiet, mimo świetnych danych płynących z gospodarki. Indeks największych spółek WIG20, po trzech miesiącach silnych wzrostów, stracił -2,5%, a szeroki WIG -1,1%.

Pomimo chwilowego pogorszenia koniunktury, indeksy warszawskiej giełdy wciąż znajdują w średnioterminowym trendzie wzrostowym. WIG od początku roku zyskał już +24,2%. Słabszy miesiąc na GPW odbił się na wrześniowych wynikach otwartych funduszach emerytalnych. 
 
IGTE

Notowania WIG
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie