Jesteś w: Strona główna » Inwestowanie » Fundusze Inwestycyjne


Wzrost aktywów funduszy ETF

12.07.2017 08:23  Fundusze Inwestycyjne
Wzrost aktywów funduszy ETF
Ponownie zyskują na znaczeniu inwestycje w złoto poprzez fundusze notowane na giełdach. Oznacza to dobry prognostyk dla rynku złota. Fundusze notowane na giełdach (Exchange Traded Funds, „ETFs”) emitują udziały, a za pozyskane środki kupują złoto stanowiące zabezpieczenie inwestycji. Jest ono deponowane w niezależnych skarbcach.

Pierwszy fundusz ETF powstał w 2004 roku w Stanach Zjednoczonych. Obecnie na świecie funkcjonuje kilkadziesiąt tego rodzaju wehikułów finansowych i są one notowane na renomowanych giełdach, m.in. na New York Stock Exchange. Już w poprzedniej dekadzie ilość i wartość inwestycji poprzez ETF-y szybko rosła, szczególnie po wybuchu kryzysu finansowego. W lutym 2013 roku aktywa ETF-ów osiągnęły szczyt 2,82 tys. ton. W wyniku późniejszej korekty tego rodzaju inwestycje zmniejszyły się do poziomu 1,6 tys. ton, po czym rozpoczął się trend wzrostowy z niewielką korektą w czwartym kwartale ubiegłego roku.
 
Na koniec czerwca br. w zarządzaniu funduszy ETF znajdowało się 2.313,1 ton złota, o wartości 92,4 mld USD. Jest to więcej o 22,2 ton niż w miesiącu poprzedzającym i o 123,1 ton w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. 
Największy udział w rynku ETF posiada Ameryka Północna - 53 proc., natomiast Europa 42 proc. a Azja 2,6 proc.

W ciągu czerwca br. amerykańskie fundusze zwiększyły stan posiadania złota o 12,8 ton do 1.227,07 ton a europejskie o 10,5 ton do 977,7 ton. Azjatyckie fundusze straciły 1,3 tony złota i na koniec czerwca br. posiadały 61,9 ton kruszcu. Największy wzrost aktywów (o 12 proc.) odnotował brytyjski fundusz Source Physical Gold P-ETC - w efekcie zarządza on 111,7 tonami złota. Odnotowano też spadki aktywów – 4 proc. stracił iShares Physical Gold ETC, 2% ETFS Physical Gold i 1% Gold Bullion Securities Ltd. Wszystkie te fundusze są zarejestrowane w Wielkiej Brytanii.

Największym funduszem ETF jest amerykański SPDR Gold Shares, który na koniec czerwca br. posiadał 852,5 ton złota. Na drugiej pozycji jest iShares Gold Trust, także z USA, zarządzający 210,3 tonami złota. Na podium znalazł się jeszcze niemiecki Xetra Gold z 167,6 ton cennego kruszcu. Pierwsza trójka posiada więc w zarządzaniu połowę złota zgromadzonego przez wszystkie ETF-y na świecie. 
 
Czy obecna sytuacja na rynku funduszy ETF będzie miała korzystny wpływ na ceny złota - pokaże przyszłość. W poprzednich latach wzrost aktywów funduszy ETF był symptomem zainteresowania inwestycjami w złoto, które są nadzwyczaj wygodne, elastyczne i płynne. 
 
 


Jan Mazurek, Ekspert Grupy Goldenmark
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie