Fundusze inwestycyjną szansą dla młodych przedsiębiorców

23.07.2014 10:35  Fundusze Unijne
Fundusze inwestycyjną szansą dla młodych przedsiębiorców Fundusze venture capital stają się coraz popularniejszym źródłem finansowania dla młodych przedsiębiorców. Czy warto z nich skorzystać?

Dla osób rozpoczynających biznes, podstawową kwestią jest pozyskanie środków na jego rozwój. Rozwiązaniem może być uzyskanie kredytu, szukanie wsparcie w środkach unijnych lub Aniołach Biznesu. Można również skorzystać z czwartej możliwości – zwrócenia się do funduszu inwestycyjnego venture capital. 

Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych skupia 45 funduszy venture capital/private equity działających w Polsce. Wśród nich 14 deklaruje inwestycje w przedsięwzięcia na etapie start-up’u, w tym 9 również na etapie seed’u. Seed jest pierwszą  fazą rozwoju firmy, kiedy to kształtuje się jej koncepcja. Start-up to kolejny etap podczas którego firma szuka modelu biznesowego, rozpoczyna pracę nad produktem i początkowe działania marketingowe. Wysokość inwestycji funduszu VC może być różny. Dla przykładu 16 funduszy skupionych w ramach Krajowego Funduszu Inwestycyjnego należącego do Grupy Banku Gospodarstwa Krajowego na jedno przedsięwzięcie może przeznaczyć do 1,5 mln euro. Łącznie dysponują kwotą 933 mln zł. Środki funduszy VC pochodzą m.in. ze zgromadzonego kapitału, programów Unii Europejskiej, dotacji celowych, np. Ministerstwa Gospodarki,  czy programów współpracy.

– W ostatnich lata w Polsce dzięki funduszom unijnym pojawiło się wiele innowacyjnych projektów, które na tle start-up’ów z innych krajów wypadają bardzo dobrze. Ta sytuacja sprzyja polskim funduszom VC w decyzji o inwestycji, a potem skutecznym i zyskownym wyjściu z niej –  mówi Bartosz Gołuszka, analityk biznesowy Satus Venture. – Obecnie coraz więcej przedsiębiorców zwraca się do funduszy inwestycyjnych o wsparcie finansowe  i merytoryczne. Wielu z nich ma ciekawe projekty, lecz rywalizacje o środki z VC wygrywają tylko te projekty, które mają duży potencjał skalowalności, w pełni zaangażowany  i doświadczony zespół, a pomysł innowacyjny  – dodaje Gołuszka.

Decyzja funduszu o inwestycji opiera się na rachunku zysków. Fundusz wnosi kapitał  finansowy, który pozwala rozwinąć firmę, w zamian oczekując udziału w zarządzaniu i części przyszłych dochodów. Jego celem jest zysk – dlatego też start-op’owiec jest nie tyle co beneficjentem środków, a partnerem biznesowym funduszu. W przeciwieństwie do kredytu, który nie zawsze jest dostępny, a jego wysokość zależy od zdolności kredytowej firmy, fundusz może przeznaczyć znacznie większe środki na rozwój firmy. Poza wkładem finansowym zapewnia również know-how wraz z dostępem do rozwiązań, które można wykorzystać we własnym projekcie. Część funduszy stara się inwestować w firmy, które mogą wzajemnie się wspierać. Taka synergia pozwala na wzajemne uzupełnianie się projektów, zwiększając szansę odniesienia sukcesu.

Przykładem firmy, która pozyskała inwestora jest OpenCard – program umożliwiający użytkownikom jedzenie taniej w restauracjach. Aleksander Buchacz, obecnie Dyrektor Zarządzający, studiował na Imperial College London. Zainspirowany brytyjskim pomysłem karty rabatowej dla klientów restauracji postanowił przenieść go na rynek polski. Pozyskiwanie lokali do programu rozpoczął w Rzeszowie. Przy wsparciu kilku osób udało mu się zrealizować pomysł. Firma na początku bieżącego roku uzyskała wkład inwestora w wysokości 1,6 mln zł. Buchacz zwraca uwagę, że z punktu widzenia przedsiębiorcy inwestycja venture capital otwiera szereg nowych możliwości. – Poza oczywistą korzyścią jaką jest pozyskanie finansowania na rozwój, otrzymuje się również dostęp do najbardziej zaawansowanych technologicznie spółek, czy atrakcyjne warunki współpracy z inny firmami w funduszu. Bardzo ważne są również know-how oraz wiarygodność, które zyskuje się dzięki współpracy w VC. Mimo, że proces inwestycyjny może być długi i wymaga wiele pracy, zdecydowanie warto o tym pomyśleć rozwijając swój start-up  – zachęca. Obecnie OpenCard obejmuje ponad 700 restauracji w całej Polsce, a z kart korzysta 25 tys. osób.

Właściciel firmy, chcący uzyskać wsparcie funduszu inwestycyjnego, powinien przedstawić biznesplan, a czasami również dodatkowe materiały. Aby przekonać inwestora, duże znaczenie ma mocna wiara w swój projekt, szczególnie, że sam proces jego analizy i weryfikacji może być złożony i czasochłonny. W przypadku pozytywnej decyzji, przedsiębiorca zostanie zobowiązany do raportowania o wynikach firmy. Należy liczyć się z tym, że jeśli firma nie będzie przynosiła oczekiwanych zysków, fundusz przejmie zarządzanie nad projektem lub rozwiąże umowę. Ewentualne odrzucenie pomysłu nie oznacza, że firma nie ma szansy na odniesienie sukcesu. Nie zawsze potencjalne zyski mogą być na tyle wysokie, aby inwestycja była dla funduszu opłacalna.   
Jan Piechna, Świeża Bazylia PR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes