Polscy przedsiębiorcy dostaną 9 mld euro na innowację, aby móc gonić Zachód

21.04.2015 11:39  Fundusze Unijne
Polscy przedsiębiorcy dostaną 9 mld euro na innowację, aby móc gonić Zachód Przyspieszone procedury otrzymywania środków z UE oraz ułatwianie kontaktów między przedsiębiorcami i naukowcami mających owocować współpracą przy innowacyjnych rozwiązaniach.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju chce wyciągnąć pomocną dłoń do polskich firm, aby te częściej stawiały na innowacje i działaność badawczo-rozwojową. Zachętą ma być pula 9 mld euro, która zostanie rozdysponowana w ramach programu Inteligentny Rozwój.

Jak zauważa Leszek Cieśla z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, nad Wisłą inwestowanie w innowacyjność rozpoczęło się dopiero po wielkiej przemianie ustrojowej w 1989 roku. Dlatego tak ważne są fundusze unijne z nowej perspektywy, które polskie firmy będą mogły zainwestować w nowoczesne rozwiązania, gdyż pomogą im stać się bardziej konkurencyjnymi nie tylko na rodzimym rynku, ale przede wszystkim na arenie międzynarodowej. Według eksperta trzeba skutecznie zespolić dwa środowiska – biznesu i nauki, aby efektem ich współpracy były innowacje, prace badawczo-rozwojowe i nowe produkty, które podbiją zarówno Polskę, jak i rynki w różnych zakątkach globu. Kluczowe znaczenie ma tu działalność Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które oprócz roli instytucji pośredniczącej, skupiającej się przede wszytskim na sprawnym wypłacaniu i rozliczaniu przyznanych środków finansowych, ma również zapewnić merytoryczne wsparcie beneficjentom realizującym projekty z pomocą funduszy unijnych.

NCBiR zamierza uruchomić kilka programów, które sprawią, że dostęp do unijnych pieniędzy będzie łatwiejszy, szybszy i realizowany w oparciu o elastyczne procedury. Jednym z nich jest Szybka ścieżka, dzięki której firma otrzymuje informację o decyzji w sprawie dofinansowania w ciągu 60 dni od momentu złożenia dokumentów. Inną formą wsparcia przedsiębiorców było zredukowanie liczby formalności. Dzięki tym rozwiązaniom przedsiębiorcy mogą krócej czekać na potrzebne wsparcie. Czas oczekiwania jest nawet krótszy niż proces weryfikacyjny w banku w momencie składania wniosku o kredyt.

Polskie firmy inwestujące w innowacyjność również będą mogły skorzystać z pomocy nowo powstałej Koalicji na rzecz Polskich Innowacji. Zrzesza ona instytucje naukowe, akademickie i biznesowe. KPI za priorytet stawia sobie m.in. opracowanie szczegółowych proinnowacyjnych rozwiązań, mających ułatwić rozwój sektora B+R w Polsce i zwiększyć poziom innowacyjności rodzimej gospodarki.

Warto dodać, że w wyniku pierwszego konkursu, z Centrum popłynęło 254 mln zł na rzecz 115 firm skupiających się na projektach z zakresu wysokich i średnich technologii.


Sylwia Stwora
Inwestycje.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes