Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Fuzje

Fuzje i przejęcia w 4Q 2017

09.01.2018 09:24  Fuzje
Fuzje i przejęcia w 4Q 2017
Z raportu M&A Index Poland przygotowanego przez FORDATA i Navigator Capital wynika, że w 4 kwartale 2017 r. przeprowadzono w Polsce łącznie 59 transakcji fuzji i przejęć (o 3 więcej aniżeli w analogicznym okresie 2016 r.). Dwie trzecie sprzedających udziały stanowili inwestorzy prywatni, co świadczy o dużej atrakcyjności polskich spółek z sektora MSP. Aktywność funduszy Private Equity na krajowym rynku również nie słabnie.
 
Największą transakcją minionego kwartału było przejęcie 37,5% akcji producenta substancji chemicznych Synthosu przez Michała Sołowowa w drodze wezwania. Cena nabycia pakietu papierów wartościowych wyniosła ok. 2,45 mld PLN. Przejęcie miało na celu wycofanie akcji emitenta z obrotu. Synthos był ostatnią firmą kontrolowaną przez Michała Sołowowa notowaną na GPW. W poprzednich latach biznesmen wycofał z obrotu producenta podłóg Barlinek oraz Rovese (Cersanit) – firmę działającą w branży ceramiki łazienkowej.
 
Synthos znajduje się w dobrej kondycji finansowej i przez lata był ulubieńcem inwestorów ze względu na stabilną wypłacalność dywidend. Wkrótce jednak, ze względu na rozmiar prowadzonej działalności oraz poziom konkurencji na rynkach światowych, może okazać się, że giełda nie jest dla niego najlepszym źródłem pozyskania kapitał koniecznego do rozwoju. Stąd zapewne decyzja o wycofaniu Synthosu z warszawskiego parkietu –  powiedział  Karol Szykowny, Dyrektor w Navigator Capital Group.
 
Na szczególną uwagę zasługuje trend konsolidacyjny w branży FMCG. W ostatnim kwartale obserwowaliśmy 3 kolejne transakcje w branży mięsnej: zakup Staropolskich Specjałów przez ZM Henryk Kania, przejęcie firmy Profi (gdzie realizację procesu transakcyjnego wspierała firma FORDATA) przez Bounty Brands, a także odkupienie przez SuperDrob od Indykpolu ubojni oraz zakładu wylęgu w okolicach Lublina.

Jedną z najgłośniejszych transakcji ostatnich 3 miesięcy jest bez wątpienia przejęcie Hortexu przez Mid Europa Partners od Argan Capital. Sprzedaż udziałów przez dotychczasowego inwestora nastąpiła po 20 latach relacji kapitałowej z producentem soków i mrożonek. Wartość transakcji nie została ujawniona. Ciekawą transakcją był bez wątpienia zakup irlandzkiej marki Lily O’Brien’s przez Colian. Jest to już drugie przejęcie Grupy na Wyspach Brytyjskich. Colian deklaruje chęć wzrostu poprzez przejęcia znanych marek zagranicznych w przyszłości. 
 
W 2016 r. Colian wzbogacił swój portfel produktowy o brytyjską markę Elizabeth Shaw. Obecnie Colian wchodzi na rynek irlandzki, stając się właścicielem marki Lily O’Brien’s. Kolejna akwizycja na rynkach zagranicznych wydaje się słusznym posunięciem Grupy Colian, gdyż budowanie pozycji poza granicami kraju za pomocą znanej marki powinno być łatwiejsze niż rozwój organiczny na nowych rynkach” – ocenia Jan Gaj, Manager w Navigator Capital Group.
 
W mijającym roku nie zabrakło spektakularnych fuzji i przejęć w sektorze bankowym. 
 
Po przejęciu pakietu akcji Banku Pekao SA przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju w 2 kwartale, doszło do przejęcia Deutsche Banku przez BZ WBK w minionym kwartale. Przejął on część działalności banku, w skład której wchodzi bankowość detaliczna, private banking, business banking oraz DB Securities za 1,29 mld PLN.  Rok 2018 może przynieść kolejną falę bankowych fuzji i przejęć. Kluczowym bodźcem jest chęć osiągnięcia wyższego poziomu rentowności i wzrostu skali oraz strategiczne decyzje właścicieli – wskazuje Alicja Kukla-Kowalska, Manager w FORDATA.
 
Największą grupę sprzedających w 4Q 2017, podobnie jak w całym 2017 stanowili inwestorzy prywatni, w 4Q odpowiadali za dwie trzecie zrealizowanych transakcji (67% w porównaniu do 32% w analogicznym okresie roku 2016). Drugą najczęściej zbywającą swoje udziały grupą były Fundusze Private Equity/Venture Capital – 12%. Warto zwrócić uwagę na wysoką aktywność funduszy także po stronie kupujących. Odpowiadały aż za 22% transakcji. Zaraz za nimi znalazły się podmioty z branży Media/IT/Telecom – 14%, oraz  FMCG – 8%.  
 
Polskie przedsiębiorstwa cieszą się znaczącym zainteresowaniem funduszy private equity na tle innych krajów regionu CEE. W ubiegłym roku na Polskę szczególnie mocno postawił fundusz Coast2Coast. W 4 kwartale dokonał aż trzech akwizycji – Bezglutenu, Unitop-Optimy oraz Profi. Ciekawą transakcją było również przejęcie 50% udziałów Flavourtecu przez Tar Heel Capital – mówi  Jan Kospin, Dyrektor w Navigator Capital Group.

Rośnie świadomość spółek w zakresie bezpieczeństwa informacji.  
 
Nowe unijne regulacje (RODO), które od maja 2018 r. zaostrzają przepisy w zakresie ochrony danych osobowych i wprowadzają restrykcyjny system karania za ich naruszenie, zmobilizowały wiele polskich podmiotów do podniesienia rangi bezpieczeństwa informacji  w organizacjach. Ma to także swoje odzwierciedlenie w branży transakcyjnej, w której tematyka bezpieczeństwa nie zawsze stawiana była na pierwszym miejscu. Ostatni kwartał pokazał, że sytuacja ta ulega zmianie, a Virtual Data Room, który gwarantuje odpowiednie standardy bezpieczeństwa informacji w transakcjach, staje się ich niezbędnym elementem – podsumowuje Alicja Kukla Kowalska, Menedżer w FORDATA.
 
Z ogólnodostępnych danych wynika, ze w 4Q roku 2017 aż 45 % transakcji zostało zorganizowanych z użyciem systemu Virtual Data Room, co jest największym jak dotąd odnotowanym przez nas wynikiem.  
 
M&A
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes