Jesteś w: Strona główna » Giełda

BM BPH: Wzrosty na Książęcej

26.11.2013 09:13  Giełda
W poniedziałkowy poranek sesja rozpoczęła się od dużych plusów na głównych indeksach w Warszawie. WIG20 zanotował ponad jednoprocentową zwyżkę i rozpoczął od otwarcia na poziomie 2 619 pkt. Sesje zarówno w Ameryce jak i w Azji zakończyły się wzrostami w odpowiedzi na polityczne rozwiązanie ograniczenia programu nuklearnego przez Iran.

Wyraźne, dobre nastroje inwestorów na całym świecie zachęciły rodzimych graczy do zwiększonych zakupów. Brak kluczowych danych w kalendarzu makroekonomicznym w pierwszej fazie sprawił, iż sesja na Książęcej po silnym, porannym uderzeniu popytu utraciła swój impet w kolejnych godzinach handlu. Po trzech godzinach strona popytowa przeważała jednak nie potrafiła utrzymać porannych poziomów. Z grona akcji wchodzących w skład indeksu WIG20 pozytywnie wyróżniały się akcje Banku Handlowego i BZ WBK, które notowały ponad 2% zwyżki.

Podaż na półmetku sesji sprowadziła indeks polskich blue chipów w okolice poziomu 2 605 pkt, co dawało jedynie półprocentowy wzrost. Przed otwarciem giełd za Oceanem strona popytowa po raz wtóry mocniej zaatakowała. Porannych liderów zastąpiły wzrosty na walorach spółek paliwowych i sektora energetycznego (PKN, Tauron, PGE). Ostatecznie WIG20 zamknął się na poziomie 2 615 pkt, co dawało 0,96% zwyżki, indeks WIG zamknął sesję na poziomie 55 246 pkt (+0,75%) przy całkowitych obrotach wynoszących ponad 1 131 mln zł.

Zgodnie z oczekiwaniem w poniedziałek na rynek powrócił popyt. Efektem wzmożonych zakupów było wyznaczenie przez indeks szerokiego rynku nowego szczytu na poziomie 55 384 pkt. W układzie dziennym wyrysowana została kolejna świeca doji poprzedzona drugą z rzędu luka hossy, która w trakcie dzisiejszych notowań stanowić będzie zaporę dla sprzedaży. Dobre nastroje zostały potwierdzone również przez obserwowane wskaźniki. Wzrosty zanotował zarówno RSI jak i filtrujący go Composite Indeks, przy czym RSI nadal pozostaje poniżej swoich maksimów, co utrzymuje jego potencjał do wzrostów. W tym kontekście aktualny techniczny obraz indeksu napawa optymizmem a zasięg dotychczasowej fali wzrostowej może dotrzeć nawet w okolice 56 563 pkt, gdzie znajduje się długoterminowy opór wynikający z historycznych szczytów z grudnia 2007 r.

Spółki


PGE
- PGE Polska Grupa Energetyczna ocenia, że dzięki trwającym pracom nad rentownością inwestycji w Opolu możliwe jest osiągnięcie dużo lepszych parametrów ekonomicznych niż zakładane wcześniej. Spółka podejmie decyzję w sprawie projektu w końcu '13 lub najpóźniej w pierwszych miesiącach '14 - poinformował PAP Piotr Szymanek, p.o. prezesa PGE;
- PGE nie weźmie udziału w IPO Energi - p.o. prezesa PGE;

APATOR

Apator oczekuje, że w 4Q zanotuje przychody na poziomie zbliżonym do 3Q. Spółka podtrzymuje prognozy finansowe na cały 2013 r. - powiedział A. Szostak, prezes zarządu. Apator chce w przyszłym roku przyspieszyć prace nad przejęciami, choć na razie trudno stwierdzić, czy jakąś transakcję uda się zamknąć już w 2014 r. Spółkę interesują podmioty o komplementarnych technologiach i produktach, które pozwolą wejść grupie na nowe rynki - dodał Szostak.
BM BPH W 3Q grupa osiągnęła przychody w wysokości blisko 163 mln zł (narastająco 504 mln zł), zbliżony poziom w 4Q oznaczałby ~670 mln zł w perspektywie całego roku a wiec nieco mniej niż zakłada opublikowana w lutym prognoza (obroty w przedziale 700 mln zł – 730 mln zł). Gwoli przypomnienia, prognoza zakłada wypracowanie przez grupę zysku netto w przedziale 68 mln zł – 71 mln zł, co implikuje aktualną wycenę akcji spółki przy p/e’13 między 19,2x a 20,1x.

INTEGER
Dwie oferty Polskiej Grupy Pocztowej, której przejęcie planuje grupa Integer, o wartości łącznej 497 mln zł brutto zostały wybrane jako najkorzystniejsze w przetargu na świadczenie usług pocztowych dla sądów i prokuratur w latach 2014-2015.

Rafako

Rafako podpisało z PKO BP oraz z ubezpieczycielami PZU, TUiR Warta, KUKE oraz z Generali TU niewiążący list intencyjny dotyczący projektu budowy bloku energetycznego o mocy 800–910 MW na w Elektrowni Jaworzno III.

LIBET

W poniedziałek w transakcjach pakietowych właściciela zmieniło 5,88 mln akcji Libetu, które stanowią 11,8% kapitału spółki.

BARLINEK

Barlinek zwrócił się do obecnego właściciela obligacji z żądaniem wcześniejszego wykupu wyemitowanych obligacji niepublicznych na łączną kwotę 60 mln zł.

SERINUS
Serinus Energy zakłada, że w ciągu roku-dwóch spółka będzie gotowa, by rozglądać się za kolejnymi akwizycjami – poinformował PAP J. Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich. Firmę interesują aktywa produkcyjne w Afryce Północnej i Europie Środkowo-Wschodniej.

AGROTON
Agroton rozważa zmianę warunków emisji obligacji o wartości 50 mln USD zapadających w 2019 r. Powodem jest brak dostępu do konta w cypryjskim banku i brak wystarczającego cash flow operacyjnego.

POLIMEX-MOSTOSTAL

Newag w wyniku zakończonego w poniedziałek book-buildingu ustalił cenę sprzedaży akcji w transzy inwestorów instytucjonalnych na 20,50 zł. Publiczna oferta Newagu została zmniejszona do 19,56 mln z 21,8 mln akcji planowanych wcześniej. Spółka planuje dokonać przydziału akcji 29 listopada. Debiut Newagu na GPW planowany jest najpóźniej na 4 grudnia.

SFINKS
Trzeci kwartał Sfinks zakończył zyskiem netto. Prezes spółki S. Cacek w każdym kolejnym kwartale oczekuje poprawy zarówno sprzedaży, jak i wyniku. Dodaje, że w 2013 r. jedynie 1 kwartał ze względu na pogodę był słabszy, ale i tu można dostrzec plus, gdyż niższa będzie baza do porównań z 1 kwartałem 2014. W październiku i do połowy listopada nasza sprzedaż jest wyższa niż w tym samym okresie 2012 – wskazuje szef Sfinksa. /parkiet/

NEWAG
Newag w wyniku zakończonego w poniedziałek book-buildingu ustalił cenę sprzedaży akcji w transzy inwestorów instytucjonalnych na 20,50 zł. Publiczna oferta Newagu została zmniejszona do 19,56 mln z 21,8 mln akcji planowanych wcześniej. Spółka planuje dokonać przydziału akcji 29 listopada. Debiut Newagu na GPW planowany jest najpóźniej na 4 grudnia.

... więcej informacji w załączniku


BM BPH

kk


Notowania AGROTON
Notowania APATOR
Notowania BARLINEK
Notowania INTEGERPL
Notowania LIBET
Notowania PGE
Notowania POLIMEXMS
Notowania Rafako
Notowania SERINUS
Notowania SFINKS
Notowania WIG20
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda