Jesteś w: Strona główna » Giełda

DM BOŚ: TYGODNIK FX 7/09/2018

10.09.2018 08:16  Giełda
DM BOŚ: TYGODNIK FX 7/09/2018 Pierwsza połowa tygodnia była pozytywna dla dolara, druga już nie do końca. W efekcie bilans jest mieszany, USD zyskał wobec części słabszych walut emerging markets, ale i też grupy commdolls’ów (NZD, CAD, AUD), oraz norweskiej korony. Najbardziej stracił wobec tureckiej liry, szwedzkiej korony, węgierskiego forinta i czeskiej korony, oraz jena i funta. 

Wobec euro jesteśmy tam, gdzie byliśmy tydzień temu. Stało się tak mimo, że indeksy ISM (przemysł i usługi) wypadły powyżej oczekiwań, a na rynku utrzymywały się obawy związane z tzw. wojnami handlowymi (rynki czekają na decyzję Trumpa wprowadzającą w życie chińskie cła na 200 mld USD, niejasna pozostaje także przyszłość NAFTA i pojawiają się obawy o relacje USA-Japonia). Skąd osłabienie?  Wydaje się, że jest to wynik niepewności, co do kształtu polityki FED w 2019 r.

W czwartek Williams z FED dał do zrozumienia, że nie widzi potrzeby przyspieszenia tempa podwyżek, jeżeli nie zobaczymy wyraźniejszej presji inflacyjnej. To jednak nie jest takie proste, gdyż dane Departamentu Pracy USA wypadły korzystnie (NFP 201 tys., płaca godzinowa 2,9 proc. r/r). Otwartym tematem pozostaje wątek USA-Chiny. Niewykluczone, że rynek po cichu liczy na to, że kwestia chińskich ceł zostanie ostatecznie wykorzystana, jako karta przetargowa w negocjacjach. Jeżeli spadłoby napięcie związane z wojnami handlowymi, to dolar straciłby jedną z mocnych przesłanek za dalszym umocnieniem. W przyszłym tygodniu kluczowe będą czwartkowe dane o inflacji CPI, oraz piątkowe odczyty produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.
 
Euro ma za sobą kolejny tydzień stabilizacji, w obszarze G-10 zyskało głównie w relacjach z commdolls’ami, a najbardziej straciło wobec szwedzkiej korony. Publikacje indeksów PMI za sierpień były zbieżne z wcześniejszymi szacunkami, rozczarowanie przyniosły jednak odczyty dynamiki zamówień w niemieckim przemyśle w lipcu, co jest pokłosiem negatywnego wpływu wzrostu globalnego protekcjonizmu na dynamikę eksportu.

Ustabilizowała się sytuacja na tureckiej lirze (rynek czeka na decyzję Banku Turcji w najbliższy czwartek), a także rentowności włoskich obligacji kontynuowały spadki. Wydarzeniem przyszłego tygodnia będzie konferencja Mario Draghiego po czwartkowym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego – umniejszenie wpływu obszarów potencjalnych ryzyk (wojny handlowe, Turcja, Włochy) w kontekście oczekiwanych posunięć ECB w przyszłym roku, mogłoby mieć pozytywny wpływ na euro. Ale czy tak się stanie?

Więcej informacji w załączniku
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda