Jesteś w: Strona główna » Giełda

DM BOŚ: Tygodnik FX

25.05.2018 14:51  Giełda
DM BOŚ: Tygodnik FX Po kilku tygodniach wzrostów dolara w ostatnich dniach pojawiły się przesłanki za korektą. USD zyskał tylko wobec EUR i GBP, oraz walut rynków wschodzących. W dół poszły rentowności amerykańskich obligacji, komunikat FED ze środy potwierdził wolę podwyżki stóp w czerwcu, ale nie pomógł nadmiernie w spekulacjach nt. łącznie 4 ruchów Rezerwy w tym roku, a Donald Trump poprzez zlecenie zbadania możliwości podniesienia taryf na import aut, przywrócił obawy związane z wojnami handlowymi po tym, jak te znacząco spadły po ostatnich rozmowach USA-Chiny.

Fiasko szczytu Kim-Trump, utrzymujące się ryzyko w temacie Iranu, oraz niepokój dotyczący politycznych wydarzeń we Włoszech napędzały bezpieczne przystanie kosztem USD. W przyszłym tygodniu mamy szereg ważnych danych, z czego kluczowe mogą okazać się odczyty PCE Core i wyliczenia Departamentu Pracy USA.
 
Euro było obciążone casusem Włoch. Prezydent powierzył misję utworzenia rządu Ruchu 5 Gwiazd i Ligi Północnej mało znanemu profesorowi prawa Giuseppe Conte’mu. Inwestorzy negatywnie odebrali zapowiedzi, że ministrem gospodarki w nowym rządzie mógłby zostać euroceptyk Paolo Savona, chociaż wydaje się, że jego kandydatura zostanie ostatecznie zablokowana. Rozczarowanie przyniosły szacunkowe odczyty indeksów PMI za maj, ale już pozytywną niespodzianką okazał się odczyt niemieckiego Ifo. W przyszłym tygodniu liczyć się będzie przede wszystkim wstępna inflacja HICP za maj.
 
Pojawiające się spekulacje, że w przypadku niemożliwości znalezienia kompromisu ws. Brexitu w najbliższych tygodniach rozpisane zostaną przedterminowe wybory na jesieni, a także rozczarowanie danymi nt. inflacji CPI w kwietniu, doprowadziły do przeceny funta. Nie pomogły lepsze odczyty dynamiki sprzedaży detalicznej. Polityka i oddalanie się terminu podwyżki stóp przez BOE nie pomagają funtowi. W przyszłym tygodniu pole do zaskoczeń to PMI dla przemysłu w
piątek i ewentualnie jakieś przecieki w temacie Brexitu.
 
Więcej informacji w załączniku
Marek Rogalski
Główny Analityk Walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda