Jesteś w: Strona główna » Giełda

GPW chce stworzyć platformę obrotu dla stokenizowanych aktywów finansowych

12.12.2018 12:26  Giełda
GPW chce stworzyć platformę obrotu dla stokenizowanych aktywów finansowych Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) w ramach inicjatywy strategicznej "Private Market" chce stworzyć platformę dla stokenizowanych aktywów na bazie technologii rozproszonych rejestrów Blockchain, poinformował prezes Marek Dietl.

"Blockchain chcemy wykorzystać m.in. w ramach zdefiniowanej inicjatywy strategicznej Private Market, czyli rynku prywatnego z możliwością emitowania stokenizowanych instrumentów finansowych" - powiedział Dietl podczas uroczystości podpisania umowy współpracy w zakresie technologii rozproszonych bloków z Ministerstwem Cyfryzacji.

Według jego słów, GPW chce wykorzystać Blockchain w obszarze m.in. zwiększenia przejrzystości emisji prywatnych, a także dostępu do informacji, możliwości w zakresie obrotu wtórnego i post-trade.

"Do tego Blockchain wydaje się idealny. W post-trade technologia ma usprawniać pracę przez np. zdalne głosowanie (technologia evoting opracowana przez KDPW). Wraz z rozwojem Blockchain możemy wchodzić w takie obszary, jak np. obrót instrumentów dłużnych, może z czasem surowców z fizyczną dostawą" - dodał prezes. 

Wśród innych obszarów wykorzystania Blockchain wskazał na np. zmniejszenie uciążliwości raportowania przez spółki, czy "kwestię trwałego nośnika". 

"Ministerstwo dostrzegło zastosowania Blockchain w administracji i będziemy pracować nad przeniesieniem naszych doświadczeń w tym zakresie (np. w evoting na Blockchain). Z resortem chcemy, aby rozwiązania dla inwestorów znalazły zastosowanie w administracji w celu zwiększenia jej efektywności w zakresie chociażby zgód, upoważnień, historii właścicielskiej" - wymienił Dietl.

Według słów władz giełdy, w przyszłym roku GPW chce "pochwalić się konkretnymi rozwiązaniami" w zakresie Blockchain. Rozmawia z różnymi dostawcami technologii w kwestii m.in. potencjalnych partnerstw, ale również buduje własne kompetencje i docelowo wyjść również komercyjnie "szerzej" poza obszar giełdowego biznesu.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

ISBnews

 

Notowania GPW
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda