Jesteś w: Strona główna » Giełda

Szacowane wpływy z emisji wystarczą do sfinansowania niektórych przejęć

11.12.2018 10:13  Giełda
Szacowane wpływy z emisji wystarczą do sfinansowania niektórych przejęć Szacowane wpływy z emisji akcji Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PBKM) będą wystarczające do sfinansowania "niektórych" akwizycji, planowanych w perspektywie kilkunastu miesięcy, poinformował prezes Jakub Baran.

"Inwestorzy, z którymi spotkaliśmy się podczas road-show, docenili naszą strategię rozwoju Grupy FamiCord w Europie poprzez kolejne akwizycje. Popyt na akcje zadeklarowany przez inwestorów przekroczył liczbę oferowanych akcji nowej emisji, dlatego zdecydowaliśmy się na redukcję zapisów. Przy założeniu, że wszystkie oferowane akcje zostaną objęte przez inwestorów po ustalonej cenie emisyjnej, pozyskamy ponad 53 mln zł z emisji" - powiedział Baran, cytowany w komunikacie. 

"Liczyliśmy na nieznacznie wyższą cenę emisyjną, jednak obecna bardzo trudna sytuacja na rynku kapitałowym, zarówno w Polsce, jak i na świecie, była sporym wyzwaniem. Patrząc z takiej perspektywy uważam uplasowanie akcji za duży sukces. Szacowane wpływy z emisji będą nieco niższe (o ok. 3%) niż zakładaliśmy, ale wystarczające do sfinansowania niektórych akwizycji, które planujemy przeprowadzić w perspektywie kilkunastu miesięcy" - dodał prezes.

Po zakończeniu procesu budowy księgi popytu w subskrypcji prywatnej, zarząd PBKM zdecydował, że zaoferuje inwestorom 918 728 akcji nowej emisji (seria L) po cenie 58 zł za akcję. Średnia stopa redukcji zapisów na akcje nowej emisji wyniosła 31%. Do 14 grudnia br. zostaną zawarte z inwestorami umowy objęcia akcji serii L.

"Jednym z priorytetów strategii rozwoju Grupy FamiCord (Grupa PBKM) jest konsolidacja rynku rodzinnego bankowania krwi w Europie. Grupa FamiCord przez ostatnie kilkanaście lat rozwijała się dynamicznie zarówno organicznie, jak i poprzez akwizycje w kraju i za granicą" - wskazano również. 

Od 2006 roku przeprowadziła ponad 15 transakcji o charakterze przejęć, ostatnią z nich był zakup portugalskiej spółki Stemlab, dzięki którym Grupa FamiCord zajmuje obecnie pozycję największego banku komórek macierzystych w Europie z blisko 30% udziałem w rynku pod względem przetwarzanych próbek krwi pępowinowej lub tkanek. Biorąc pod uwagę postępujące procesy konsolidacyjne na świecie i zainteresowanie dużych graczy rynkiem europejskim, kolejne akwizycje mają na celu umocnienie Grupy FamiCord na pozycji lidera rynku w Europie.

Polski Bank Komórek Macierzystych został założony w 2002 roku i zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i wieloletnim przechowywaniem komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych. Celem działalności PBKM jest zapewnienie dziecku lub członkom rodziny szybkiego dostępu do materiału biologicznego, który może być stosowany w nowoczesnych terapiach. Spółka zadebiutowała na GPW w 2016 r.

ISBnews

 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda