CEZ A.S.   0,00   0.00 %

Nazwa skrócona: CEZ

GPW

Ticker: CEZ

Opis spółki

  

CEZ: ČEZ to silna spółka założona w 1992 roku przez National Property Fund of the Czech Republic, która do tej pory posiada główny kapitał w spółce. Podstawowa działalność handlowa ČEZ to produkcja elektryczności i jej sprzedaż, plus podrzędne usługi elektryfikacji. W dodatku, spółka wytwarza ciepło, które też transmituje, rozdziela i sprzedaje.

W 2003, ČEZ połączył się z kilkoma regionalnymi dystrybucji spółkami (Severočeská energetika, Severomoravská energetika, Středočeská energetická, Východočeská energetika i Západočeská energetika), w ten sposób powstała Grupa ČEZ, najbardziej znaczący podmiot energetyczny w Centralnej i Wschodniej Europie. Grupa ČEZ należy do dziesięciu największych europejskich spółek energetycznych i jest to najsilniejsza biznesowa jednostka na czeskim rynku elektryczności.

W 2004, Grupa ČEZ  stała się międzynarodową przez nabycie głównego kapitału w trzech bułgarskich spółkach dystrybucyjnych. W dodatku z generowania i rozdzielania elektryczności, Grupa ČEZ  pokrywa szeroki zakres działalności handlowych, najbardziej znaczących, z których to wydobycie surowca, utrzymanie energii generuje możliwości, usługi telekomunikacji, naukę i badania.

Bycie liderem na rynku elektryczności w Centralnej i Wschodniej Europie to kluczowy i strategiczny cel Grupy ČEZ.

Debiut na GPW: 25 października 2006 r.

 

podstrony