Jesteś w: Strona główna » Giełda » JSW
Kurs bieżący 93,30
RSS

JSW

JASTRZĘBSKA SPÓŁKA WĘGLOWA SA [JSW] Kod ISIN: PLJSW0000015
Kurs PLN Zmiana % dzienna Obrót Czas ost. zmiany
Otw. Min. Max. Ost. szt. PLN
90,92 90,56 93,49 93,30 +2.63% ↓ 368894 34098308 21.08.2017
Historyczny kurs zamknięcia
Tryb
Typ wykresu
Porównaj instrument z:
1 2 3 4

Sprawdź kontrahenta

Verdict
ZNAJDŹ FIRMĘ » ZAMÓW RAPORT » ODBIERZ E-MAIL

Dostawcą usługi jest VERDICT

Wyszukaj interesującą Cię firmę i zamów pełny raport, który zawiera aktualne, najważniejsze informacje finansowe potrzebne do podjęcia słusznej decyzji przed rozpoczęciem współpracy z kontrahentem, biurem podróży, deweloperem, sklepem internetowym, nowym pracodawcą itp. Raport pozwala także na sprawdzenie Twojej konkurencji.

Opis spółki

  
Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej.

Węgiel koksowy JSW wykorzystywany jest głównie w produkcji koksu, który obok rudy żelaza, jest podstawowym składnikiem wsadu do wytwarzania stali.

Grupa JSW przetwarza we własnych koksowniach około 50% produkowanego przez Grupę węgla koksowego dzięki czemu finalnie może oferować produkt bardziej przetworzony i o większej wartości.

Spółka produkuje także węgiel do celów  energetycznych, który sprzedawany jest głównie do elektrowni i elektrociepłowni.

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. została utworzona 1 kwietnia 1993 roku jako jedna z siedmiu powstałych wówczas spółek węglowych. W jej skład weszło siedem samodzielnie funkcjonujących przedsiębiorstw górniczych, które przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa.

W skład JSW S.A. wchodzi 5 kopalni węgla kamiennego: Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, Budryk, Knurów-Szczygłowice, Krupiński i Pniówek, w których wydobywany jest węgiel koksowy i węgiel do celów energetycznych oraz Zakład Logistyki Materiałowej. Do ważniejszych spółek powiązanych kapitałowo z JSW S.A. należą: JSW KOKS S.A., Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze „Victoria” S.A., Spółka Energetyczna "Jastrzębie" S.A., Jastrzębskie Zakłady Remontowe Sp. z o.o., Jastrzębska Spółka Kolejowa Sp. z o.o., Polski Koks S.A. oraz JSW Szkolenie i Górnictwo Sp. z o.o.

W 2014 r. w kopalniach JSW S.A. wydobyto 9,9 mln ton węgla koksowego (w tym 7,5 mln ton koksowego typu 35) oraz 4,0 mln ton węgla do celów energetycznych. W 2014 roku w koksowniach należących do JSW S.A. wyprodukowano 4,0 mln ton koksu.

Kopalnie JSW S.A. posiadają łącznie ok. 2,2 mld ton zasobów bilansowych węgla w tym ok. 0,6 mld ton zasobów operatywnych węgla. Grupa zamierza powiększyć bazę zasobów operatywnych co umożliwi utrzymanie mocnej pozycji na międzynarodowych rynkach przez okres następnych 60 lat. 

Grupa JSW prowadzi swoją działalność na Górnym i Dolnym Śląsku. Produkty Grupy znajdują klientów w Polsce, w Niemczech, Austrii, Czechach, na Słowacji, a także w Indiach i Brazylii. Wśród największych zewnętrznych odbiorców produktów Grupy są ArcelorMittal Poland, voestalpine Stahl, Moravia Steel, ThyssenKrupp, U.S. Steel i Koksownia Częstochowa Nowa.

Grupa jest jednym z największych pracodawców w Polsce. Łącznie w Grupie zatrudnionych jest ponad 32,7 tys. osób, w tym ponad 24,8 tys. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A.


Debiut na GPW: 5 lipca 2011 r.
podstrony