Jesteś w: Strona główna » Giełda » LENTEX
Kurs bieżący 7,40
RSS

LENTEX

ZAKŁADY LENTEX SA [LTX] Kod ISIN: PLLENTX00010
Kurs PLN Zmiana % dzienna Obrót Czas ost. zmiany
Otw. Min. Max. Ost. szt. PLN
7,30 7,20 7,40 7,40 0.00 % 1670 12 28.12.2018
Historyczny kurs zamknięcia
Tryb
Typ wykresu
Porównaj instrument z:
1 2 3 4

Analizy i rekomendacje

  LENTEX

Opis spółki

  
Zakłady "Lentex" Spólka Akcyjna są wiodącym producentem wykładzin z PCV w Europie Środkowej oraz znaczącym podmiotem na rynku włóknin i tkanin technicznych w Polsce.
Do głównych kategorii wyrobów "Lentex " S.A. należą:
  • wykładziny podłogowe,
  • włókniny (płaskie, puszyste, igłowane i wodnoigłowane),
  • puch silikonowy (Lentex-Ball) do wypełniania kołder, śpiworów, poduszek,
  • wyroby pikowane i usługi pikowania,
  • konfekcja rynkowa,
  • tkaniny techniczne.

 "LENTEX" jest przedsiębiorstwem o długich tradycjach, które sięgają 1911 roku, kiedy to datuje się jej powstanie jako filii Union Textile S.A. Zakład zajmował się produkcją przędzy wełnianej czesankowej. Przedsiębiorstwo prowadziło działalność do roku 1939.

Na skutek zniszczeń wojennych produkcja została wznowiona dopiero w 1951 roku. W 1974 roku Zakłady LENTEX uruchomiły produkcję wykładzin podłogowych PCW, który to produkt w chwili obecnej stanowi większość wpływów ze sprzedaży. W latach 1975-1976 następowała dalsza rozbudowa parku maszynowego, polegająca na uruchomieniu linii do wytwarzania puszystych włóknin ocieplających, produkowanych z włókien syntetycznych. W latach 1978-86 przeprowadzono modernizację przędzalni wchodzącej w skład przedsiębiorstwa. Produkcja na tym wydziale została w latach 1994-95 zlikwidowana, zaś wyposażenie przekazane do utworzonej z udziałem Zakładów Lentex S.A. Spółki produkcyjno-handlowej na Ukrainie. Dnia 1 września 1995 roku Śląskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego Lentex zostały przekształcone w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa Lentex S.A. 16 stycznia 1996 roku akcje naszej firmy zostały wniesione do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. Funduszem wiodącym zostało I NFI zarządzane przez BRE/IB Austria. Debiut Giełdowy nastąpił 8.05.1997 roku i był ogromnym sukcesem Spółki.

Dziś podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja wykładzin podłogowych PCW oraz produkcja włóknin. Spółka świadczy także usługi pikowania i szycia konfekcji na bazie materiałów własnych. Spółka Lentex jest największym producentem wykładzin podłogowych w Polsce. 11 grudnia 1997 roku nastąpiło otwarcie nowoczesnej linii do produkcji wykładzin szerokich.

W 1998 roku Spółka nabyła od Pierwszego NFI S.A. akcje serii A i B Pabianickich Zakładów Tkanin Technicznych S.A. dając w ten sposób początek własnej Grupie Kapitałowej. Również w 1998 roku oddano do użytku magazyn wysokiego składowania, w którym można zmagazynować 2 mln m2 wykładziny podłogowej. Dzięki zakupowi urządzenia do wytwarzania spienionego PCW "Lentex" S.A. może produkować wykładziny podłogowe o grubości 3 mm. W 2002 roku Spółka uzyskała certyfikat zgodności systemu jakości z wymaganiami normy PN-EN ISO 9001:2001 w zakresie projektowania, produkcji i sprzedaży wykładzin podłogowych i innych wyrobów powlekanych polichlorkiem winylu, włóknin odzieżowych, technicznych, hydronin, geowłóknin, wyrobów konfekcyjnych oraz Lentex-Ball. Uzyskanie certyfikatu sysytemu zarządzania jakością to wzrost prestiżu firmy, możliwość większej ekspansji na rynki europejskie, ale i zobowiązanie do ciągłego doskonalenia systemu i gwarancji jakości. We wrześniu 2003 roku swoje udziały w Spółce "Lentex" sprzedały Narodowe Fundusze Inwestycyjne (łącznie 43,79% akcji).

Strategicznym celem Spółki w perspektywie najbliższych 2-3 lat jest umocnienie pozycji na rynku wykładzin podłogowych PCW oraz na rynku włóknin technicznych. Trwają sysytematyczne prace badawczo-rozwojowe nad wprowadzaniem nowych produktów: wykładzinowych (w tym wykładzin obiektowych) i włókienniczych (przede wszystkim technicznych).

Debiut na GPW08.05.1997 r.

 
podstrony