Jesteś w: Strona główna » Giełda » PULAWY
Kurs bieżący 67,60
RSS

PULAWY

ZAKŁADY AZOTOWE PUŁAWY SPÓŁKA AKCYJNA [ZAP] Kod ISIN: PLZAPUL00057
Kurs PLN Zmiana % dzienna Obrót Czas ost. zmiany
Otw. Min. Max. Ost. szt. PLN
69,20 66,60 70,00 67,60 +0.90% ↓ 2542 173 28.12.2018
Historyczny kurs zamknięcia
Tryb
Typ wykresu
Porównaj instrument z:
1 2 3 4

Opis spółki

  
ZAKŁADY AZOTOWE PUŁAWY SPÓŁKA AKCYJNA od ponad 40 lat są liderem polskiego przemysłu nawozowo-chemicznego. Lokalizacja ZAP w centralnej Europie środkowo-wschodnia Polska pozwala istnieć firmie zarówno na wymagającym rynku UE, jak i dynamicznie rozwijających się rynkach wschodnich. Produkty przedsiębiorstwa stale obecne są także na rynkach amerykańskich.

Początkowo ZAP nastawione były na wytwarzanie nawozów azotowych dla potrzeb rolnictwa, lecz w trakcie rozwoju systematycznie zwiększały produkcję chemikaliów. Sprzedaż chemikaliów stanowi obecnie 40% ogólnej produkcji i sukcesywnie rośnie. Jednym z priorytetowych kierunków rozwoju przedsiębiorstwa były kolejne linie produkcyjne melaminy (Melamina I - 1977, Melamina II – 2001).

Oferta Produktowa ZAP:
  • chemikalia (melamina i kaprolaktam);
  • jednoskładnikowe nawozy azotowe (RSM, saletra amonowa magnezowana, siarczan amonu, mocznik);
  • związki nadtlenowe (nadtlenek wodoru);
  • gazy techniczne (ciekły azot, sprężony wodór, ciekły dwutlenek węgla).
W marcu 2004 otrzymano pierwszy produkt z najnowszej instalacji – Melamina III.  Zwiększyło to zdolności produkcyjne ZAP o kolejne 30 tys. ton na rok.  Podjęcie decyzji o budowie kolejnej wytwórni podyktowane było wciąż rosnącym zapotrzebowaniem na melaminę. Obecnie ZAP są jej jedynym w Polsce a trzecim na świecie producentem (92 tys. ton/rok). Firma wytwarza 10 % światowego i 20 % europejskiego zapotrzebowania na ten produkt. Ponadto przedsiębiorstwo jest wiodącym polskim producentem kaprolaktamu (65 tys. ton/rok) i nawozów azotowych – około 1 mln ton/rok saletry, około 1mln ton/rok mocznika. Najlepiej zaś znanym na ryku amerykańskim nawozem z Puław jest roztwór saletrzano-mocznikowy RSM. Blisko połowa całej produkcji trafia na eksport – według ostatnich rankingów firma jest jednym z  największych polskich eksporterów.

Szczególna uwaga w ZAP przykładana jest również do ochrony środowiska. Realizacja proekologicznych projektów instalacyjnych, stała kontrola środowiska naturalnego oraz autentyczna troska o bogatą faunę i florę regionu zaowocowały uzyskaniem certyfikatu „Responsible Care”. Liczne nagrody i certyfikaty potwierdzają najwyższą jakość produktów kształtując jednocześnie wizerunek przedsiębiorstwa harmonijnie koegzystującego z otoczeniem.

Debiut na GPW2.11.2005 r.
podstrony