Jesteś w: Strona główna » Giełda » SANOK
Kurs bieżący 59,19
RSS

SANOK

SANOCKIE ZAKŁADY PRZEMYSŁU GUMOWEGO STOMIL SANOK SA [SNK] Kod ISIN: PLSTLSK00016
Kurs PLN Zmiana % dzienna Obrót Czas ost. zmiany
Otw. Min. Max. Ost. szt. PLN
59,06 59,06 59,21 59,19 +0.19% ↓ 121 7162 17.08.2017
Historyczny kurs zamknięcia
Tryb
Typ wykresu
Porównaj instrument z:
1 2 3 4

Analizy i rekomendacje

  SANOK

Sprawdź kontrahenta

Verdict
ZNAJDŹ FIRMĘ » ZAMÓW RAPORT » ODBIERZ E-MAIL

Dostawcą usługi jest VERDICT

Wyszukaj interesującą Cię firmę i zamów pełny raport, który zawiera aktualne, najważniejsze informacje finansowe potrzebne do podjęcia słusznej decyzji przed rozpoczęciem współpracy z kontrahentem, biurem podróży, deweloperem, sklepem internetowym, nowym pracodawcą itp. Raport pozwala także na sprawdzenie Twojej konkurencji.

Opis spółki

  

STOMIL SANOK S.A. jest działającym na rynku europejskim przedsiębiorstwem oferującym swoim Klientom usługi projektowania i niezawodne dostawy produkowanych wyrobów gumowych, gumowo-metalowych, kombinacji z TPE, kombinacji gumy z innymi tworzywami, spełniające odpowiedzialne funkcje w wyrobach gotowych. Podstawowe segmenty rynku, w których Spółka operuje:

RYNEK PIERWOTNY:
 
Motoryzacja: systemy uszczelnień karoserii; wyroby do systemów antywibracyjnych (AVS); wyroby do układu elektrycznego, hamulcowego i innych.

Budownictwo: systemy uszczelnień w stolarce tworzywowej, aluminiowej i drewnianej; membrany do naczyń wzbiorczych do zbiorników ciśnieniowych stosowanych w układach c.o.; uszczelki do rur do wody pitnej i rur kanalizacyjnych; uszczelki samoprzylepne do systemów rynnowych.

AGD: uszczelki gumowe do pralek automatycznych, zmywarek, suszarek i odkurzaczy.

Farmacja: tłoczki do strzykawek jednorazowego użytku i insulinowych iniektorów penowych; korki do zamykania antybiotyków, insuliny, płynów infuzyjnych, krwi i preparatów krwiopochodnych oraz preparatów do liofilizacji.

RYNEK PRZEMYSŁOWY:

  • Mieszanki gumowe dla producentów technicznych wyrobów gumowych.
  • Pasy klinowe do maszyn i urządzeń przemysłowych.
  • Uszczelki samoprzylepne do suchego szklenia (DGP).
  • Profile wytłaczane wieloskładnikowe, z gumy pełnej i porowatej do zastosowań przemysłowych.

RYNEK KONSUMENCKI:

  • Uszczelki samoprzylepne do uszczelniania stolarki tradycyjnej.
  • Pasy klinowe jako części zamienne do sprzętu rolniczego oraz do sprzętu gospodarstwa domowego.

Sanockie Zakłady Przemysłu Gumowego istnieją już ponad siedemdziesiąt lat. Twórcą, właścicielem i pierwszym dyrektorem fabryki był ceniony specjalista w dziedzinie technologii gumy - Austriak dr Oskar Schmidt, który w 1932 roku uruchomił produkcję w Polskiej Spółce dla Przemysłu Gumowego S.A. pod nazwą SANOK.

Duże zapotrzebowanie na wyroby gumowe wyznaczało kierunki i asortyment produkcji. Produkowano wyroby zarówno dla przemysłu jak i na potrzeby rynku. Podstawowymi wyrobami były pasy transportowe, elementy obuwia gumowego, węże strażackie, obręcze gumowe do kół powozowych, galanteria gumowa, opony, części gumowe do rowerów, a także elementy gumowe do masek przeciwgazowych.

Do osiągnięć tamtego okresu należy zaliczyć opanowanie technologii produkcji gumy porowatej Laticel.

Na produkcję wyrobów z tej gumy Sanok posiadał wyłączność na Polskę i Wolne Miasto Gdańsk. Inną ciekawostką było rozpoczęcie w 1938 roku produkcji balonów zaporowych i łodzi desantowych pompowanych powietrzem.    

Płótnem balonowym produkowanym w Sanoku interesował się słynny badacz stratosfery August Piccard. Jako ciekawostkę przypomnieć należy, że w 1932 roku profesor Piccard ustanowił rekord świata w wysokości wznoszenia się balonem.

W okresie powojennym kontynuowano produkcję artykułów techniczno formowych, sznurów, płyt gumowych, pasów klinowych, artykułów trakcyjnych, a ciekawostką były próby produkcji rakiet do tenisa ziemnego i krążków do hokeja na lodzie.

W ostatnim piętnastoleciu Spółka koncentrowała się na rozwoju wybranych linii produktowych. Głównymi liniami produktowymi aktualnie są uszczelnienia karoserii i wyroby do systemów antywibracyjnych w segmencie motoryzacji, uszczelnienia do systemów okiennych i uszczelki samoprzylepne do stolarki otworowej w segmencie budownictwa oraz pasy klinowe i mieszanki gumowe w segmencie przemysł i rolnictwo. Niewielką część oferty Spółki stanowią wyroby do artykułów gospodarstwa domowego i wyroby dla przemysłu farmaceutycznego.

Debiut na GPW:16.01.1997 

 

podstrony