Jesteś w: Strona główna » Giełda » SANOK
Kurs bieżący 24,10
RSS

SANOK

SANOCKIE ZAKŁADY PRZEMYSŁU GUMOWEGO STOMIL SANOK SA [SNK] Kod ISIN: PLSTLSK00016
Kurs PLN Zmiana % dzienna Obrót Czas ost. zmiany
Otw. Min. Max. Ost. szt. PLN
24,60 24,10 24,60 24,10 -1.63% ↓ 8259 201 28.12.2018
Historyczny kurs zamknięcia
Tryb
Typ wykresu
Porównaj instrument z:
1 2 3 4

Analizy i rekomendacje

  SANOK

Opis spółki

  

STOMIL SANOK S.A. jest działającym na rynku europejskim przedsiębiorstwem oferującym swoim Klientom usługi projektowania i niezawodne dostawy produkowanych wyrobów gumowych, gumowo-metalowych, kombinacji z TPE, kombinacji gumy z innymi tworzywami, spełniające odpowiedzialne funkcje w wyrobach gotowych. Podstawowe segmenty rynku, w których Spółka operuje:

RYNEK PIERWOTNY:
 
Motoryzacja: systemy uszczelnień karoserii; wyroby do systemów antywibracyjnych (AVS); wyroby do układu elektrycznego, hamulcowego i innych.

Budownictwo: systemy uszczelnień w stolarce tworzywowej, aluminiowej i drewnianej; membrany do naczyń wzbiorczych do zbiorników ciśnieniowych stosowanych w układach c.o.; uszczelki do rur do wody pitnej i rur kanalizacyjnych; uszczelki samoprzylepne do systemów rynnowych.

AGD: uszczelki gumowe do pralek automatycznych, zmywarek, suszarek i odkurzaczy.

Farmacja: tłoczki do strzykawek jednorazowego użytku i insulinowych iniektorów penowych; korki do zamykania antybiotyków, insuliny, płynów infuzyjnych, krwi i preparatów krwiopochodnych oraz preparatów do liofilizacji.

RYNEK PRZEMYSŁOWY:

  • Mieszanki gumowe dla producentów technicznych wyrobów gumowych.
  • Pasy klinowe do maszyn i urządzeń przemysłowych.
  • Uszczelki samoprzylepne do suchego szklenia (DGP).
  • Profile wytłaczane wieloskładnikowe, z gumy pełnej i porowatej do zastosowań przemysłowych.

RYNEK KONSUMENCKI:

  • Uszczelki samoprzylepne do uszczelniania stolarki tradycyjnej.
  • Pasy klinowe jako części zamienne do sprzętu rolniczego oraz do sprzętu gospodarstwa domowego.

Sanockie Zakłady Przemysłu Gumowego istnieją już ponad siedemdziesiąt lat. Twórcą, właścicielem i pierwszym dyrektorem fabryki był ceniony specjalista w dziedzinie technologii gumy - Austriak dr Oskar Schmidt, który w 1932 roku uruchomił produkcję w Polskiej Spółce dla Przemysłu Gumowego S.A. pod nazwą SANOK.

Duże zapotrzebowanie na wyroby gumowe wyznaczało kierunki i asortyment produkcji. Produkowano wyroby zarówno dla przemysłu jak i na potrzeby rynku. Podstawowymi wyrobami były pasy transportowe, elementy obuwia gumowego, węże strażackie, obręcze gumowe do kół powozowych, galanteria gumowa, opony, części gumowe do rowerów, a także elementy gumowe do masek przeciwgazowych.

Do osiągnięć tamtego okresu należy zaliczyć opanowanie technologii produkcji gumy porowatej Laticel.

Na produkcję wyrobów z tej gumy Sanok posiadał wyłączność na Polskę i Wolne Miasto Gdańsk. Inną ciekawostką było rozpoczęcie w 1938 roku produkcji balonów zaporowych i łodzi desantowych pompowanych powietrzem.    

Płótnem balonowym produkowanym w Sanoku interesował się słynny badacz stratosfery August Piccard. Jako ciekawostkę przypomnieć należy, że w 1932 roku profesor Piccard ustanowił rekord świata w wysokości wznoszenia się balonem.

W okresie powojennym kontynuowano produkcję artykułów techniczno formowych, sznurów, płyt gumowych, pasów klinowych, artykułów trakcyjnych, a ciekawostką były próby produkcji rakiet do tenisa ziemnego i krążków do hokeja na lodzie.

W ostatnim piętnastoleciu Spółka koncentrowała się na rozwoju wybranych linii produktowych. Głównymi liniami produktowymi aktualnie są uszczelnienia karoserii i wyroby do systemów antywibracyjnych w segmencie motoryzacji, uszczelnienia do systemów okiennych i uszczelki samoprzylepne do stolarki otworowej w segmencie budownictwa oraz pasy klinowe i mieszanki gumowe w segmencie przemysł i rolnictwo. Niewielką część oferty Spółki stanowią wyroby do artykułów gospodarstwa domowego i wyroby dla przemysłu farmaceutycznego.

Debiut na GPW:16.01.1997 

 

podstrony