Donald Trump mniej straszy?

17.09.2018 08:56  Giełdy światowe
Donald Trump mniej straszy?
Wall Street nie miała w piątek zbyt wielu czynników, które mogłyby wpłynąć na zakończenie tygodnia. W tej sytuacji wydawało się, że rynek po prostu będzie kontynuował trend wzrostowy. Może by i tak było, bo rynek miał dużą ochotę na zwyżki, ale…oczywiście czynnik „prezydencki” wszedł w paradę bykom. 
 
  Agencja Bloomberg News poinformowała, że Donald Trump polecił swoim służbom przygotowanie dokumentów koniecznych do nałożenia ceł na 200 mld USD importu z Chin. Najmocniej zareagował dolar (umocnieniem) i miedź (spadkiem). Rynek akcji po prostu zamarł i sesja zakończyła się całkowicie neutralnie, co można uznać za sukces byków. 
  
  W piątek w USA opublikowano kilka raportów makro. Sierpniowa sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,1% m/m (oczekiwano 0,4%). Sprzedaż bez samochodów wzrosła o 0,3% m/m (oczekiwano 0,5%). Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 0,4% m/m (oczekiwano 0,3%). Wykorzystanie mocy produkcyjnych wyniosło 78,1% (oczekiwano 78,2%). 
 
  Znikomy był wpływ publikacji wstępnego odczytu indeksu nastroju Uniwersytetu Michigan (wyniósł 100,8 pkt. – oczekiwano 96,6 pkt.), a żaden był publikacji danych o cenach płaconych w eksporcie i imporcie USA (odpowiednio spadek o 0,1/0,6 % m/m) i zapasach w firmach (wzrosły o 0,6%). 
 
  GPW zachowała się w piątek dziwnie. Owszem, WIG20 rozpoczął sesje od wzrostu indeksów (tak jak inne giełdy europejskie), ale natychmiast zanurkował i zabarwił się na czerwono (wpływu na to zachowanie nie miały nastroje na innych parkietach). 
 
  Potem, przez długi czas, WIG20 trzymał się w pobliżu poziomu neutralnego. Nieco zyskiwały indeksy mniejszych spółek. Ten brak chęci do zwyżki zaowocował po południu zniecierpliwieniem i uderzeniem podaży. WIG20 natychmiast stracił pół procent. Sesję WIG20 zakończył neutralnie, ale mWIG40 zyskał 1,33%. Zwracał uwagę mały obrót na WIG20 (na mWIG40 był spory) – była to najwyraźniej sesja, w której obie strony po prostu testowały swoje intencje. 
 
  Zachowanie rynku (przede wszystkim mWIG40, który zakończył tydzień zwyżką) daje nadzieję na zahamowanie spadków i na wzrostową korektę. W tym tygodniu w piątek wygasa wrześniowa linia kontraktów na WIG20. Zazwyczaj zachowanie GPW podczas tygodnia z wygasaniem linii kontraktów w najmniejszym stopniu nie ma właściwości prognostycznych. Tak powinno być i tym razem. 
 
  Nadal czynnikiem dużej niepewności pozostaje to, co zrobi Donald Trump na froncie wojny handlowej z Chinami. Podczas weekendu zarówno Wall Street Journal (WSJ) jak i inne agencje informowały, że w poniedziałek zostaną nałożone cła na 200 mld USD amerykańskiego importu z Chin. Wysokość ceł ma być zróżnicowana – od 10 do 25%. Dzisiaj z kolei WSJ podał, że Chińczycy straszą zrezygnowaniem z dalszych rozmów handlowych, jeśli te zapowiadane cła zostaną nałożone. Sprawdzimy po reakcji rynków, czy rzeczywiście Donald Trump mniej straszy. 

Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda