Facebook i Groupon na giełdzie - czy grozi nam pęknięcie bańki internetowej?

18.12.2011 16:08  Giełdy światowe
Facebook i Groupon na giełdzie - czy grozi nam pęknięcie bańki internetowej? Pomimo kryzysu gospodarczego i chwiejnych nastrojów na giełdach, kolejne firmy internetowe podejmują decyzję o wejściu na parkiet. Jest to największa od ponad dekady fala debiutów tego typu spółek. Czy grozi nam kolejne pęknięcie internetowej bańki, podobne do tego z 2000 roku, kończącego pięcioletni boom internetowy?

Od maja tego roku obserwujemy narastające zainteresowanie giełdą ze strony serwisów internetowych. Na parkiecie do społecznościowego LinkedIn dołączyło internetowe radio Pandora, a następnie serwis zakupów grupowych Groupon i Zynga, specjalizująca się w sieciowych grach (tej ostatniej udało się niemal dorównać pod względem zysku debiutowi Google).

Niepokój analityków budzi jednak niestabilność zysków tego typu spółek. Nie sprzedają one bowiem fizycznych produktów – ich źródłem przychodów są reklamy, sprzedaż wirtualnych przedmiotów w grach czy pośrednictwo w zakupach on-line. Ekspertów zadziwia, że spółki, które nie potrzebują obecności na giełdzie, i tak się na nią pchają. To może doprowadzić do zapaści podobnej do tej sprzed dekady.

Już w tej chwili możemy zauważyć trendy spadkowe – na przykład akcje Groupona straciły w krótkim czasie aż 20 proc. wartości, co sprawiło, że ich wartość była mniejsza od emisyjnej. Na minusie są również Pandora i InkedIn. Jedną z przyczyn wyprzedaży mogą być pracownicy firm, którzy po upłynięciu terminu lock-up, zaczęli pozbywać się akcji, licząc na szybki zysk.

Czy to wyprzedaż insiderów, czy pękająca bańka, Facebook i tak się tym nie przejmuje.  Planuje prawdopodobnie największy debiut spółki technologicznej w historii. Aktualne przychody Facebooka wynoszą ponad 4 mld dol., a analitycy spekulują, że oferta po debiucie może być warta nawet 10 mld dol. Na ten debiut z niecierpliwością czekają nie tylko inwestorzy, ale cała Dolina Krzemowa, licząca na wartościowe akcje pracownicze.

Oprac. Katarzyna Kowalczyk
Inwestycje.pl


Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Słyszalem, ze fastdeal.pl chce wejśc na giełdę, ale czy to ciągle aktualne? Mają bardziej przyjazny w porównaniu z grouponem system sprzedaży voucherów, jednak pewnie gorzej z rozpoznawalnością tego serwisu.

  ~Matt   (20 grudnia 2011 o 16:03)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • a propos serwisów zakupów grupowych, ciekawe jak poradziłyby sobie polskie portale na giełdzie

  ~gringo   (19 grudnia 2011 o 16:22)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda