Facebook na parkiecie?

29.11.2011 11:47  Giełdy światowe
Facebook na parkiecie? O ofercie publicznej akcji Facebooka mówi się już od dawna. Ostatnio, po raz kolejny zresztą, pojawiła się data IPO tego serwisu społecznościowego. Wtajemniczeni ponownie wymieniają pierwszy kwartał 2012 roku, jako ów termin debiutu „papierów Zuckerberga”.

Początek 2012 roku, jako termin debiutu akcji Facebooka na rynku giełdowym, wymieniany był już w 2010 roku. Mówił wówczas o tym szef serwisu Mark Zuckerberg. Twierdził on, że spółka chce jeszcze trochę czasu, aby Fecebook mógł zdobyć nowe rzesze użytkowników i zwiększyć swoje przychody. No i bez wątpienia te plany się udały. Złośliwi twierdzili jednak cały czas, że ten termin wcale nie musi być realny. Szefowie spółki mogą bowiem tę decyzję odwlekać jeszcze bardzo długo, póki – jak pisał jeden z portali inwestorskich – „są w stanie kupczyć udziałami w tzw. drugim obrocie, wcale nie muszą się spieszyć na parkiet”.

A zainteresowanie udziałami w spółce były i są bardzo duże. Kilka miesięcy temu wokół Facebooka krążyli Chińczycy i wszystko wskazuje na to, że jeden z azjatyckich funduszy inwestycyjnych wpompował w spółkę sporą kwotę. Podobnie latem tego roku rynek SharesPost, gdzie handluje się akcjami spółek nienotowanych na giełdzie, przeprowadził transakcję sprzedaży 100 tys. akcji Facebooka za 3,4 mln dol. Ta transakcja pozwoliła wycenić spółkę na 85 mld dolarów, chociaż dzisiaj większość analityków mówi, że przy wprowadzaniu Facebooka na giełdę wycena spółki może przekroczyć 100 mld dolarów. Potwierdzają to między innymi anonimowe źródła CNBC.

Nie brakuje jednak i takich osób, które wobec tego, co dzieje się wokół Facebooka, zajmują krytyczne stanowisko. Podają przykład spółki Zuckerberga, jako wzór dla "drugiej bańki internetowej". Wielce prawdopodobne, że o tym, czy tak będzie przekonamy się już wkrótce.

W ostatnich dniach ponownie światowe agencje podają pierwszy kwartał przyszłego roku, jako czas debiutu papierów Facebooka. To prawdopodobnie w pewnej mierze również efekt regulacji prawnych, jakie obowiązują za oceanem. Decyzja o IPO spółki wynika z regulacji amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Mówią one, że jeśli spółka ma ponad 500 prywatnych inwestorów, musi podawać do publicznej wiadomości raporty finansowe.

Publiczna oferta akcji społecznościowego portalu jest prawdopodobnie jednym z najbardziej wyczekiwanych debiutów giełdowych ostatnich lat (serwis ma około 800 mln użytkowników). Jak podał Bloomberg, Facebook zamierza pozyskać w pierwotnej ofercie publicznej ok. 10 mld dolarów. Gdyby tak się stało potwierdziłoby to wycenę spółki na wspomniane już wcześniej 100 mld dolarów.

IPO o wartości 10 mld dolarów byłoby jedną z największych w historii. Do tej pory – jak podała Gazeta Giełdy Parkiet - tylko 13 ofert pierwotnych miało wartość większą niż 10 mld dolarów. Spośród spółek internetowych, największą dotychczas ofertę przeprowadziło Google w 2004 r., kiedy sprzedało akcje za 1,7 mld dol, co pozwoliło na wycenę firmy na poziomie 23 mld dol. Rekordzistą w sektorze nowych technologii jest Infineon Technologies AG, który pozyskał w ofercie w 1999 roku 5,23 mld dolarów, na drugim miejscu plasuje się Agere Systems – w 2000 roku z IPO udało mu się zebrać 4,14 mld dolarów.

Jak pisze "Wall Street Journal”, szczegóły oferty publicznej zostały już wstępnie ustalone przez dyrektora finansowego firmy, ale prezes - Mark Zuckerberg nie podjął jeszcze decyzji co do ostatecznej wielkości i dokładnej daty debiutu.

Tomasz Miarecki
Inwestycje.plJeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • przecież ten cały facebook to jakaś absurdalna bania, która pizdnie z tak wielkim...

  ~okoloko   (1 grudnia 2011 o 14:54)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Mogłoby być ciekawie :)

  ~Marcin   (30 listopada 2011 o 12:50)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda