Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU

GE nie wystraszył inwestorów w USA

22.01.2018 08:35  Giełdy światowe
GE nie wystraszył inwestorów w USA
Wall Street miała w piątek pretekst w postaci przedłużenia przez Izbę Reprezentantów do 16. lutego finansowania rządu, dzięki któremu byki mogły poprowadzić indeksy dalej na północ. Potrzebna była jeszcze zgoda Senatu, ale to było więcej niż pewne. 
 
Opublikowany w piątek wstępny (dla stycznia) indeks nastroju Uniwersytetu Michigan miał znikomy wpływ na rynkowe nastroje. Odnotujmy, że indeks wyniósł 94,4 pkt. (oczekiwano wzrostu z 95,9 na 97 pkt.). 
 
Teoretycznie na zachowanie rynku akcji wpływ mógł mieć raport kwartalny, który opublikował General Electric, czyli swojego rodzaju amerykańska gospodarka w pigułce. Cena akcji GE całkiem mocno spadała, ale szeroki rynek na to nie reagował. Indeksy trzymały się nad poziomem neutralnym i tam dzień zakończyły– zyskały po około pół procent, a S&P 500 i NASDAQ ustanowiły nowe rekordy. 
 
GPW rozpoczęła piątkową sesję dość niepewnie mimo tego, że nastroje na europejskich giełdach były bardzo dobre. Być może obóz byków był hamowany czekaniem na niedzielną decyzję SPD w sprawie koalicji z CDU/CSU. Wzrost XETRA DAX  jak widać niespecjalnie przekonywał nasz popyt. Pewnie też dlatego przed rozpoczęciem sesji w USA WIG20 wrócił do poziomu neutralnego, a MWIG40 zabarwił się na czerwono. Potem było jednak lepiej. WIG20 wypracował zwyżkę o 0,41%, a MWIG40 zakończył dzień neutralnie.
 
Dzisiaj świat będzie dyskontował częściowe zawieszenie finansowania instytucji rządowych w USA, bo jak się okazało obradujący do późna w nocy Senat nie zatwierdził nawet przedłużenia finasowania uchwalonego przez Izbę Reprezentantów. Oczywiście w końcu dojdzie do porozumienia, ale na razie jest to dokonały pretekst do rozpoczęcia nieśmiałej korekty na rynku akcji. 
 
Oprócz problemów z amerykańskim zadłużeniem jest też pozytyw, bo w Niemczech kongres SPD zgodził się na prowadzenie rozmów z CDU/CSU, które maja się zakończyć utworzeniem wielkiej koalicji. To nie koniec tego procesu, bo wynik negocjacji będą musieli zatwierdzić wszyscy członkowie SPD, ale kolejna przeszkoda na drodze do stworzenia rządu została pokonana.
 
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion
 

Notowania DAX
Notowania WIG20
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda