Konsolidacja na Wall Street

08.11.2017 08:50  Giełdy światowe
Konsolidacja na Wall Street
W USA we wtorek kalendarium było znowu praktycznie puste. Gracze musieli dobrze się wysilić, żeby znaleźć czynniki, które mogłyby posłużyć za preteksty do ruchów indeksów. Na początku sesji nieco pogarszać nastroje mogły spadki indeksów w Europie. 
 
  Wall Street rozpoczęła sesję od niewielkich zwyżek indeksów, ale prawie natychmiast niedźwiedzie przejęły kierownicę i indeksy zaczęły spadać. Barwiły się już wyraźnie na czerwono, ale w połowie sesji zaczęły zakręcać. S&P 500 wrócił do linii poziomu neutralnego i tam dzień zakończył. Mówiono przede wszystkim o zmianach podatków, ale w tej fazie gry był to tylko pretekst do chwilowych ruchów.  
 
  GPW we wtorek potwierdziła swoją nieobliczalność. Korelacja z innymi indeksami europejskimi była znikoma. Widać było jednak naśladowania skompilowanego indeksu rynków rozwijających się (ustanawiał nowe, dziewięcioletnie rekordy). 
 
   Popyt na GPW uderzył natychmiast i po 20 minutach sesji wzrost WIG20 przekraczał już jeden. a po niecałych dwóch godzinach blisko dwa procent. Ponad jeden procent zyskiwał też MWIG40. Szczególnie silny był sektor bankowy. Szybko rósł obrót. Takie zachowanie rynku zdecydowanie sygnalizowało uderzenie kapitału zagranicznego. 
 
  Po tym uderzeniu na rynku zagościła konsolidacja. WIG20 rysował linię poziomą. Po pobudce w USA indeks zaczął się osuwać i osuwał się tak do końca sesji. Ze zwyżki dwuprocentowej ocalał wzrost o 0,84%. Lepszy okazał się MWIG40 zyskując 1,38%. Duży obrót potwierdził wagę zwyżki. Ta wczorajsza sesja była o tyle dziwna, że nagły atak popytu nie powinien był dopuścić do zredukowania skali zwyżki WIG20 o 60% (od sesyjnego szczytu). 
 
   Zostaliśmy więc ze znakiem zapytania: czy atak popytu to był spóźniony ruch na fali wzrostu indeksów rynków rozwijających się, czy może pozwolenie na zmniejszenie skali zwyżki było świadomym zaburzeniem „byczej” wymowy sesji? Trzeba przeczekać kilka sesji, żeby pojawiła się odpowiedź. W każdym razie trend wzrostowy nadal obowiązuje.

Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda