Krok w kierunku przywrócenia zaufania do rynku

26.11.2018 10:36  Giełdy światowe
Krok w kierunku przywrócenia zaufania do rynku
Jeśli to tylko „zwykła korekta” na światowych giełdach, to powinna ona powoli zmierzać ku końcowi. Dlaczego? Zwykle dla rynków najtrudniejszy jest okres jesienny. To wówczas historycznie zdarzały się największe fale wyprzedaży. Nie inaczej jest w br. Spadki na amerykańskim rynku trwają już blisko 2 miesiące i jeśli nie jest to nic większego od „zwykłej korekty”, to jest spora szansa na lepszą końcówkę roku. Za takim scenariuszem przemawiałyby znacznie już pogorszone nastroje inwestorów. 


 
U nas rynek otrząsnął się po aferze taśmowej. I nawet WIG nie prezentował się źle w ostatnim tygodniu. Przez co układ techniczny zaczął się wyraźnie poprawiać, a bardzo wysoki odsetek niedźwiedzi (już blisko 64%) też wróży nie najgorzej.
 
 
W ostatnich dniach polityczni decydenci wykonali pierwszy ważny krok w kierunku przywrócenia zaufania do naszego rynku. Jest to wybór nowego Przewodniczącego KNF – prof. Jacka Jastrzębskiego.
 
Jakie powinny być kolejne działania? Na pewno inwestorzy byliby bardzo zobowiązani za pomoc przy zakończeniu getbackowej sagi, która rozlewa się na kolejne segmenty polskiego rynku finansowego. Drugim, trudniejszym aspektem będzie ustabilizowanie i dokapitalizowanie banków, pośrednich bohaterów afery taśmowej. Działania w tych kierunkach przywróciłyby wiarę inwestorów i mocno pomogłyby programowi PPK w 2019 r.
 
Reasumując, spadki na amerykańskim rynku trwają już blisko 2 miesiące. Jeśli to tylko „zwykła korekta”, to powoli powinna się ona kończyć. Plus dla naszych politycznych decydentów za szybki wybór nowego Przewodniczącego KNF. Przydałyby się kolejne sprawne działania w kierunku przywrócenia zaufania.

Sebastian Buczek 
Prezes Zarządu 
Quercus TFI S.A.
 

Notowania GPW
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda