Nudny przełom giełdowego tygodnia

23.04.2019 09:17  Giełdy światowe
Nudny przełom giełdowego tygodnia
W czwartek, w dzień przed świąteczną przerwą, był dniem indeksów PMI. W Europie i w USA były to publikacje wstępnych (dla kwietnia) indeksów PMI dla sektorów przemysłowego i usług. We Francji indeks dla przemysłu spadł, a dla Niemiec wzrósł nieznacznie (44,5 pkt.). Słaby też był dla całej strefy euro. Giełdy europejskie jednak te dane zlekceważyły – indeksy rosły.
 
W USA opublikowano wiele raportów makro. Indeks PMI dla przemysłu wyniósł 52,4 pkt., (oczekiwano 52,8 pkt.), a dla usług 52,9 pkt. (oczekiwano 55 pkt.). Pojawił się też indeks Fed z Filadelfii – wyniósł 8,5 pkt. (oczekiwano spadku z 13,7 na 10,4 pkt.).
 
Jak zwykle w czwartek, w USA opublikowany został tygodniowy raport z rynku pracy. Dowiedzieliśmy się, że złożono 192 tys. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (oczekiwano 205 tys.). Średnia 4. tygodniowa dla tych danych spadła.
 
Sprzedaż detaliczna w marcu w USA wzrosła o 1,6% m/m (oczekiwano 0,9%), a bez samochodów wzrosła o 1,2% m/m (oczekiwano 0,7%). Indeks wskaźników wyprzedzających (LEI) w marcu wzrósł o 0,4% (oczekiwano 0,2%), a raport o zapasach w firmach pokazał, że wzrosły one w lutym o 0,3% (oczekiwano 0,4%).

Zobacz także: Komentarz poranny 18.04.2019
 
Na rynku surowcowym w poniedziałek ropa mocno drożała, bo Donald Trump zapowiedział 2. maja zakończenie okresu, w którym kilka krajów mogło importować ropę z Iranu.
 
Dla Wall Street ważne było w czwartek to, że przed sesją raporty kwartalne opublikują American Express i Honeywell. Pierwsza spółka nie zachwyciła przychodami, druga inwestorów zadowoliła. Indeksy rozpoczęły sesję od wzrostu, zanurkowały i znowu zaczęły zwyżkować. Zakończyły sesję mikroskopijnymi zwyżkami. Podobnie zakończyła się ultra-nudna sesja poniedziałkowa.
 
GPW od początku czwartkowej sesji była dużo słabsza od innych giełd europejskich. Tam indeks spadały nieznacznie, a u nas całkiem wyraźnie. Po publikacji indeksów PMI w Europie, kiedy indeksy na innych giełdach ruszyły na południe ruchy indeksów na GPW upodobniały się do ich odpowiedników na innych giełdach
 
WIG20 nadal był jednak słabszy, co widać było po nieco ponad godzinie, kiedy indeksy we Francji i w Niemczech wróciły do poziomu neutralnego, a potem zaczęły rosnąć, a u nas WIG20 nieznacznie jedynie zmniejszał skalę zniżki. Doskonale dane makro publikowane w USA nie poprawiły sytuacji na naszej giełdzie. Dopiero w samej końcówce indeksy zaczęły nieśmiało zwyżkować, dzięki czemu WIG20 stracił „tylko” 0,54%, a mWIG40 0,05%. Rynek był nadal bardzo słaby.
 
Zachowanie Wall Street w końcu tygodnia (czwartek) i w poniedziałek, kiedy nasz parkiet nie pracował, nie będzie miało istotnego wpływu na GPW. Nasz rynek nadal jest kapryśny i nieobliczalny, a zapowiadana reforma OFE w najmniejszym stopniu mu nie pomaga (o ile nie szkodzi).
 
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion
 
Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
#BIZNESwDRODZE, odcinek 4, Bartosz Kazimierczuk, Tower Investments SA   Vantage Development SA Okiem ANALITYKA #42, Wojciech Bartosik
 

Notowania WIG20
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda